Kdy pomáhá a léčí
Klystýr nebo také klyzma představuje vpravení tekutiny přes konečník do kliček tlustého střeva. Existuje řada situací, při kterých je využití klystýru více než na místě. Výplach tlustého střeva odborníci doporučují například před:
- porodem,
- endoskopickou kontrolou tlustého střeva,
- operací,
- zobrazovacím vyšetřením (rentgenem) trávicího traktu.
Vedle své očistné funkce může být klystýr využíván také jako léčebná metoda. Mohou být takto podávány některé léky a klyzma pomáhá i při urputné zácpě, neboť usnadňuje odchod stolice. Bývá součástí i některých diagnostických vyšetření, kdy je do střeva aplikována kontrastní látka.
Pozor na proděravění střeva
Klystýr však není zcela bez rizik. To si mnohdy neuvědomují především jedinci, kteří tento úkon provádějí v domácích podmínkách na základě nejrůznějších nepodložených informací a doporučení. Neodborně provedený a neindikovaný průplach střev může vést k:
- nevolnosti a zvracení,
- perforaci (proděravění) stěny trávicího traktu a poškození vnitřních orgánů (zvláště je-li střevo postiženo zánětlivým procesem),
- znemožnění normálního vstřebávání živin a minerálů s následnou metabolickou nerovnováhou,
- alergickým projevům a podráždění stěny střeva v souvislosti s látkami, které jsou při klystýru používány.
Bez klystýru ani den?
Další komplikací, kterou s sebou mohou opakované klystýry přinášet, je vznik závislosti. Vedle té psychické se může rozvinout i závislost fyzická, jejímž podkladem je oslabení přirozeného vyprazdňovacího reflexu.
Pokud máte pocit, že by pro vás mohl být výplach střeva prospěšný, raději se předem poraďte se svým lékařem. Nikdy neexperimentujte na základě „osvědčených“ rad z internetu.
(veri)
Zdroj:
www.everydayhealth.com