I běžnými denními činnostmi lze ovlivnit alergii: záleží na vás jestli k lepšímu, nebo horšímu
Doma se většina z nás cítí nejlépe. Nemusí to ale vždy platit pro naši alergii. Některé každodenní aktivity a návyky mohou projevy tohoto onemocnění i zhoršovat.
Doma se většina z nás cítí nejlépe. Nemusí to ale vždy platit pro naši alergii. Některé každodenní aktivity a návyky mohou projevy tohoto onemocnění i zhoršovat. Zde je několik tipů, jak doma utvořit pro alergika co nejpříznivější prostředí.
1. Zrádná houbička
Podle vědců bývá nejrizikovějším místem v obydlí kuchyň. To proto, že se zde pracuje se syrovým masem, které může obsahovat zárodky nebezpečných bakterií, především salmonel a Escherichia coli. Většina lidí po práci s masem uklízí kuchyň pomocí houby na nádobí - a právě v ní pak tyto bakterie přežívají a množí se. Při každém dalším použití houbičky se šíří na všechny povrchy a předměty. To je samozřejmě nebezpečné pro každého, nejen pro alergiky. Co s tím?
- Ideální je používat jednorázové ubrousky a utěrky, které se po použití vyhodí.
- Pokud dáváte přednost houbičce, nechte ji vždy po použití důkladně uschnout – sucho mikroorganismy zabíjí.
- Houbu lze i vyvařit v mikrovlnce – dejte ji do misky naplněné vodou a nechte v přístroji vařit zhruba 2 minuty.
2. Vysavač s HEPA filtrem
Běžný přístroj zlikviduje hlavně větší částice prachu z podlahy či koberce. Ty menší, které jsou velmi lehké, často ale jen zvíří. Navíc malé částice dokážou projít skrz porézní sáčky, které bývají součástí vysavačů, a vrátí se zpět do prostředí.
- Vsaďte na HEPA filtr. Je-li ve vysavači, zachytává i ty nejmenší molekuly nečistot.
- Nechcete-li investovat do nového přístroje, nechte alespoň vysávat toho člena rodiny, který není alergický. A to nejlépe v době, kdy nejste doma.
3. Postel bez roztočů
Každý člověk vyprodukuje asi 1 litr potu za den a z jeho kůže se odloupe zhruba 1,5 milionu buněk za hodinu. Část toho všeho se hromadí v posteli – v polštářích a matracích se proto velmi daří roztočům, kteří se kožními buňkami živí. Ti jsou také původci jednoho z nejčastějších a nejsilnějších alergenů. Vědci spočítali, že po 5 letech používání tvoří 10 % hmotnosti polštáře právě roztoči. Jak na ně?
- Na polštář, deku a matraci si pořiďte nepropustné obaly, které brání usazování nečistot.
- Každý týden perte povlečení – voda by měla být teplejší než 40 °C.
4. Věda zvaná větrání
Když se udělá hezky, většina lidí má zvyk otevřít okna. Ale pro alergiky to může být škodlivé – do interiéru se dostanou pylové alergeny, které tam pak přetrvávají dlouhou dobu. Nemluvě o zplodinách ze zevního prostředí a dalších škodlivých látkách.
- Tento problém řeší klimatizace – moderní přístroje mají výkonné filtry, které čistí vzduch.
- Očista vzduchu je důležitá především v ložnici, kde se bakterií vyskytuje nejvíce.
V dnešní době existují moderní léky, které život s alergií usnadňují. Ale jsou i různá jiná jednoduchá opatření. Pokud se jimi člověk zkusí řídit, jeho zdravotní stav se může výrazně zlepšit a spotřeba léků zase snížit.
(vesa)
Zdroj: www.webmd.com