Akromegalie je onemocnění postihující muže i ženy. V současnosti má již medicína k dispozici účinné metody, jak tuto chorobu účinně léčit. Tím se mimo jiné zvyšují i šance nemocných žen na otěhotnění a na zdárný průběh těhotenství.
Překážkou je nádor
Akromegalie je vzácné onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou somatotropního hormonu. Nejčastější příčinou je nezhoubný nádor hypofýzy, obsahující buňky, které tento hormon vytvářejí. Ženy, u kterých akromegalie vypukla, nemívají děti příliš často – příčinou neplodnosti je mnohdy adenom podvěsku mozkového. V těhotenství pak dochází ke zvětšení podvěsku a vlivem zvýšené hladiny estrogenů je tato žláza také bohatěji prokrvena. To vede k většímu riziku krvácení. Přesto se zdá, že akromegalie při dodržení některých zásad nesnižuje šanci na donošení zdravého dítěte.
Pod dohledem
Nastávající maminky akromegaličky by vždy měly mít na mysli několik zásad:
- Vše proberte s endokrinologem. Před tím, než se začnete o miminko pokoušet, si promluvte s tímto odborníkem. Ženy by měly vědět, které léky by mohly vývoj plodu ohrozit, a proto je třeba je před snahou o početí vysadit. Endokrinolog vám také, pokud je to možné, upraví medikaci a upozorní vás na to, jak může právě ve vašem případě být těhotenství akromegalií ovlivněno. Navštivte ho také ihned poté, co se těhotenství potvrdí.
- Pravidelně kontrolujte zorné pole. Lékař by měl u těhotných žen s adenomem větším než jeden centimetr pravidelně sledovat jejich zorné pole. Pokud se v něm objeví nové výpadky, nasvědčuje to růstu adenomu. Vhodné je vyšetření magnetickou rezonancí, té se nemusejí obávat ani těhotné ženy. Jde o zobrazovací metodu, která je (pokud se nepoužije kontrastní látka) v těhotenství pro matku i dítě naprosto bezpečná.
- V těhotenství pozor na cukr. Ženy s akromegalií bývají více ohroženy vznikem těhotenské cukrovky. Proto by u nich měly být častěji prováděny testy kontrolující hladinu cukru v krvi na lačno a glukózovou toleranci.
Přestože početí, těhotenství i porod bývají být pro akromegaličku komplikovanější, může se i žena s touto nemocí těšit na zdravé děti. Důležité jsou hlavně pravidelné návštěvy u gynekologa i endokrinologa.
(hak)
Zdroj: www.uptodate.com