Děti matek-kuřaček mají větší sklon k závislosti na nikotinu
Kouření během těhotenství nemá vliv na to, zda vaše dítě bude v budoucnu experimentovat s kouřením nebo zda se z něj nakonec stane pravidelný kuřák.
#IMG#
Matčino kouření vytváří budoucí závislost
K prostudování vztahu mezi vystavení dítěte v těle matky účinkům tabáku a pozdější závislostí na nikotinu byly použity údaje od amerických matek, které se v letech 1959 až 1966 zúčastnily tehdejšího projektu mapujícího podmínky těhotenství, porodu a poporodní péče. Součástí sbíraných údajů byly tenkrát také informace o počtu cigaret, které budoucí matka za den vykouří. Tyto údaje byly potvrzovány také laboratorním testováním vzorků krve na hladinu nikotinu.
Údaje z tehdejší studie porovnané se současnými daty ukázaly, že děti, jejichž matky v těhotenství vykouřily nejméně krabičku cigaret za den, mají o šedesát procent vyšší pravděpodobnost, že se ve svém životě stanou závislými na nikotinu, ve srovnání s těmi, jejichž matky v těhotenství nekouřily.
Negativních účinků na dítě je celá řada
Nikotin během těhotenství snadno přechází placentou a vyvíjející se plod je ve skutečnosti vystaven vyšším koncentracím nikotinu než jeho matka, která kouří. Mnozí vědci mají za to, že již v nezralém mozku nenarozeného dítěte může nikotin aktivovat nikotinové receptory, které hrají důležitou roli ve vyvíjejícím se mozku a jsou přítomné u plodu již ve třetím trimestru těhotenství. Kromě toho, že mohou později během života usnadňovat vznik nikotinové závislosti, pravděpodobně se podílejí také na dalších negativních jevech spojovaných s kouřením matek v těhotenství. Mezi ně patří například vyšší riziko poruch učení nebo poruchy pozornosti.
(vek)
Zdroje:
Hellström-Lindahl E, Nordberg A. Smoking during Pregnancy: A Way to Transfer the Addiction to the Next Generation? Respiration 2002;69:289-293.
www.ehd.org