„Ekzém. No a co? Vždyť je to jen lehká vyrážka, ze které většina dětí vyroste.“ Tyhle věty pronese jen ten, kdo nezažil výsev atopického ekzému u dítěte. Suchá zarudlá a praskající pokožka, která se olupuje až do krve, svědivé pupínky, obavy z infekce ložisek, neklidné dítě, které nechce spát, pláče a škrábe se… A nastává každodenní shon za tím správným způsobem ošetřením pokožky, který je naprosto individuální.
Poznali jste se v těchto řádcích? Pak jste na správném místě.
Odkud se vzala atopie? Nepátrejte ve svědomí, bojujte s ní!
První otázka, kterou si většina rodičů položí, směřuje k pocitu viny. Může za ekzém strava kojící matky? Chemie? Geny? Kolotoč otázek je nekonečný, ale řešení se za nimi většinou neskrývá. Například úprava stravy matky sice může pomoci, ale některé ženy okleští svoji stravu téměř na breathariánství, a ekzém se přesto nezlepšuje. Na tento způsob řešení tedy zcela nespoléhejte a raději se pořádně najezte. V boji s ekzémem totiž potřebujeme jako matky být silné.
Ve hře je řada faktorů, včetně genů, imunitního systému dítěte, klimatu ve vašem bytě, kosmetiky, oblečení nebo způsobu koupání. Představa, že naráz radikálně změníte životní styl, je jistě stresující – malé dítě je však samo o sobě velkou změnou. Zkuste si tedy představit souhrn malých nenásilných změn, které ve výsledku udělají vaše prostředí atopikovi přátelštější. A netrapte se budoucností: alergický pochod sice může pokračovat, ale nemusí. Vaše dítě z atopického ekzému může prostě vyrůst, proto si nekažte spaní představami chmurné budoucnosti s těžkým astmatikem.
Jak na první atopické krůčky?
Diagnostiku atopického ekzému zpravidla provádí praktický lékař pro děti a dorost. Je založena na vyšetření v ordinaci, dětský lékař má atopický ekzém „v oku“, není nutné trápit dítě odběry nebo návštěvami specialisty. Kožního lékaře je ovšem možné navštívit, když si to rodič přeje nebo je na obrazu ekzému něco netypického. Zásah alergologa není v první chvíli zásadní, obvykle navíc trvá delší dobu, než se k němu dostanete. Soustřeďte se tedy především na to, co radí praktický lékař.
Zrušte vše, co vysušuje, dráždí, přehřívá a škrábe. Koupejte obden ve vlažné vodě bez mýdla a kratší dobu, sušte opatrně a hned mažte. Můžete také zkusit odvar z ovesných vloček. Mažte vším možným, dokud nenajdete to pravé, co pokožku znatelně zklidní a nastartuje hojení. Není to otázka peněz nebo složení. Je to jen o individuální vnímavosti k potřebách pokožky. Mezi oblíbené přípravky patří bambucké máslo, které v přírodní formě potřebuje předehřát, aby se dalo aplikovat – má totiž konzistenci vosku. Dětská pokožka s ním ale bude opravdu jako navoskovaná a máslo neskončí v pyžámku jako některé oleje. Někomu naopak nejlépe vyhovuje obyčejný masťový základ z lékárny. Vyplatí se tedy zkoušet a ve zkoušení nepolevovat, dokud najdete to pravé.
Nepodezírejte hned předepsanou léčbu z nejhoršího
Nejedna žena má v mládí vizi, že jako matka nebude nic přehánět, s ničím se nebude stresovat a některé věci nechá prostě plavat. Hormony ale udělají své a z bezstarostných dívek se stávají matky-lvice, které se o své dítě obávají a chtějí mít všechno perfektní. Je to naprosto přirozené, jakási bezpečnostní evoluční pojistka, aby se děťátku nic nestalo. Najednou se v našich očích z rozsáhle testovaných léků stávají nebezpečné chemikálie, kterých se matka obává, i když je předepsal zkušený lékař po zvážení jejich přínosu a rizika a je připraven řešit veškeré nežádoucí účinky, které by u nich mohly nastat. V této situaci některé matky odmítají například léčbu ekzému kortikoidní mastí, zvláště pokud navštívily laická fóra, kde najdete nejen na odborných zjištěních nezaložené, ale i vyloženě nepravdivé informace o bezpečnostním profilu těchto látek. Přitom i pár aplikací slabé kortikoidní masti může dítěti zásadně ulevit.
Nemáte důvod ke strachu, pokud si všímáte, jaká je tolerance léčby. Většinou se jako první možnost nabízí:
- masti a krémy s obsahem kortikoidů,
- masti a roztoky s antibiotiky na infikovaná ložiska,
- kapky proti svědění, případně další přípravky.
Když je stav dítěte vážnější, může lékař doporučit systémovou léčbu, která se podává v tabletách nebo injekcích. Jedná se o tzv.:
- imunomodulátory, které pozmění imunitní odpověď a uleví pokožce, a
- biologickou léčbu, která dokáže zastavit molekulární pochody vedoucí k ekzému.
Zeptejte se na cokoliv, co vás o atopické ekzému u dětí a dospívajících zajímá
S atopickým ekzémem je spojena řada mýtů. Jaké jsou ty nejčastější?
- Z dětského ekzému každý vyroste – ekzém mají nejčastěji děti, ale může přetrvat po celý život, ať už plně vyjádřený, nebo třeba jen v podobě suché pokožky.
- Stačí přestat jíst mléčné výrobky a ekzém zmizí – alergie na potraviny může hrát roli především u dětí. V dospívání už jídlo většině lidí ekzém nezhorší.
- Kortikoidy vždy ztenčují pokožku – silné a velmi silné přípravky, když se používají dlouhodobě, mohou zvlášť na citlivé pokožce zanechat stopy, jako například ztenčení. Při nárazovém používání obvykle nepůsobí vůbec žádné problémy. Slabší přípravky se dají bez obav používat i dlouhodobě.
- Mýdlo, které nepění, nemyje – mýdla určená atopikům sice někdy nepění, ale umyjete s nimi leccos. Z vlastní zkušenosti třeba i motorový olej.
- Suchá pokožka ocení více pleťové mléko než mast – děti ve věku nad 8–9 let obvykle nechtějí mít na pokožce hutné krémy nebo masti, přesto je to nejlepší způsob, jak ošetřit velmi suchou pokožku.
Potřebujete další informace o dětském ekzému? Chcete poradit, podpořit, udělat si ve věci jasno? Navštivte naši tematickou poradnu Vyrůstat bez ekzému, která je určena právě problematice dětí a dospívajících s atopickým ekzémem a ve které zdarma odpovídá MUDr. Štěpánka Čapková. Dobře zaléčený ekzém má vliv na pohodu celé rodiny, tak nečekejte a obraťte se na nás. Proč vysedávat v čekárnách, když můžete získat konzultaci specialisty přímo z pohodlí domova?
(pez)
Zdroje:
https://www.stanfordchildrens.org
https://www.childrenshospitaloakland.org