Děti říkají stop pasivnímu kouření v automobilech
Zabránit kontaktu dítěte s cigaretovým kouřem by mělo být úkolem každého rodiče. Málokdo z kuřáků si však uvědomuje, že kouřit výhradně mimo domov nestačí.
Tzv. second hand kouření, tedy nedobrovolné vdechování cigaretového kouře, je z hlediska možného poškození zdraví stejně rizikové jako to aktivní. Vede ke vzniku celé řady závažných chorob, které mohou postihnout každého z nás bez ohledu na věk. Rizika bohužel nejsou ušetřeny ani děti. Vzhledem k rostoucímu organismu jsou velmi náchylné ke vzniku mnoha chronických onemocnění.
Riziková je i jízda autem
I přes neustálá varování mnoha světových odborníků je stále velké množství dětí vystavováno účinkům cigaretového kouře ve vlastním domově. Zdaleka to však není jediné místo, kde se mohou děti, zcela právem, cítit ohroženy. Rizikem totiž pro ně může být i samotná cesta automobilem.
Myslíte, že jim to nevadí? Omyl
Zapálit si cigaretu v autě, ve kterém cestujete společně s dítětem, není evidentně ničím neobvyklým. Britská plicní nadace totiž nedávno zveřejnila nepříjemnou skutečnost. Více než polovina britských dětí (konkrétně 51 %) ve věku mezi 8 a 15 lety je vystavována cigaretovému kouři při cestování v autě. Kdo z vás by si však myslel, že tento znepokojující fakt nechává samotné děti zcela chladnými, se velice mýlí. Jak se totiž ukázalo, celých 86 % poškozených dětí si přeje skoncovat s pasivním kouřením.
Stažením okének zdraví dítěte nezachráníte
Kuřáci při zapálení cigarety v autě stahují okénka v domnění, že tak ušetří své spolujezdce nejen nepříjemného zápachu, ale také škodlivých účinků kouře. Ve skutečnosti jedna jediná vykouřená cigareta vytváří v autě – i při stažených okénkách – větší koncentraci cigaretového kouře, než s jakou by se vaše dítě setkalo, kdyby prosedělo celý večer v hospodě.
Lidé z britské plicní nadace věří, že boj dětí o ochranu vlastního zdraví by mohl oslovit vládu a vést ke změně tamější legislativy. Proto nejen pro tyto děti vytvořili speciální internetovou stránku, kde každé z nich může samo za sebe hlasovat a vyjádřit tak jednoznačný nesouhlas s pasivním kouřením. Jejich záměr by se tak do budoucna mohl stát vzorem pro mnohé další země, Českou republiku nevyjímaje.
(pad)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com