Děti s autismem mají vyšší hladiny růstového hormonu
Autismus je zvláštní duševní choroba. Pacienti jsou typičtí minimální snahou komunikovat, mají narušené chování a tvorbu vztahů k ostatním a mají sklony upřednostňovat stereotypní (stále se opakující) projevy.
Nicméně je známo, že děti trpící autismem mají větší obvod hlavy než ostatní děti. Dosud ale nebylo zcela jasné, zda jsou nadprůměrné i co se výšky a hmotnosti týká. Také v odborné literatuře zatím chyběly údaje o tom, jak je to u nich s růstovým hormonem. Je větší obvod hlavy způsoben zvýšenou produkcí růstového hormonu?
#IMG#Autismus postihuje čtyřikrát častěji chlapce než dívky
U těchto dětí v určitou dobu ve vývoji dochází k prudkému zvětšení mozku, což může souviset se vznikem autismu. Pokud by náhlé zvětšení mozku bylo způsobeno zvýšenou produkcí růstového hormonu, mohli bychom možná vzniku poruchy předcházet.
Tím se rozhodli zabývat vědci z univerzity v americkém Cincinnati. Do studie zahrnuli 71 nemocných a pro srovnání také 59 zdravých chlapců. Choroba se totiž vyskytuje asi čtyřikrát častěji u chlapců než u dívek. U obou skupin se porovnával obvod hlavy, výška, hmotnost a hladina růstového hormonu.
Výsledky byly zajímavé. Chlapci s autismem měli podstatně větší průměr hlavy, což se předpokládalo. Kromě toho ale měli také zřetelně vyšší hmotnost než chlapci ze skupiny bez autismu. Výškou se naopak mezi sebou chlapci nelišili. Ovšem hladiny růstového hormonu byly v porovnání se zdravými chlapci o hodně vyšší u chlapců trpících autismem.
Zdá se tedy, že by se zvýšená hladina růstového hormonu u dětí s autismem mohla podílet na vzniku této choroby. Do budoucna se snad můžeme těšit na to, že se podaří příčinu autismu odhalit. A snad bude časem možné i předcházet jeho vzniku.
Zdroj: Mills JL, et al. Elevated levels of growth-related hormones in autism and autism spectrum disorder. Clin-Endocrinol (Oxf) 2007:230–237.