Posilovna pro imunitu: Jak se letos vyhnout nemocem
Sílu své imunity si často uvědomíme, až když nás trápí nějaké zdravotní obtíže. Jak ji můžeme podpořit, aby bylo naše tělo odolné vůči nemocem a stresu? Preventivní péče o zdraví se mírně liší u mužů, žen a dětí. Připomeňme si proto před sezónou podzimních viróz, na co dát pozor a co zlepší zdraví celé rodině.
Nestíháte? Přečtěte si hlavní body článku:
- Ženy častěji řeší potíže s pohlavním a močovým ústrojím, muži se více potýkají s dýchacími potížemi.
- Imunitu posiluje pravidelný pohyb, zdravá strava a dostatek spánku. Posilovat obranyschopnost tedy můžeme jako jednotlivec i jako rodina.
- V každém ročním období čekají náš organismus jiné výzvy, nejlepší je vždy prevence.
- Při časté nemocnosti se můžeme poradit se svým praktickým lékařem, který případně doporučí vyšetření na imunologii.
---
Zdravotní rozdíly mezi muži a ženami
Zdravotní problémy se u mužů a žen liší, a to nejen kvůli pohlavnímu ústrojí. Ženská imunita se potýká s vaginálními mykózami a infekcemi močových cest. Ženy se také častěji setkávají s autoimunitními chorobami – autoimunitní záněty štítné žlázy, revmatoidní artritida a lupus erythematodes. Samostatnou problematikou je pak reprodukční imunologie, pacientkami jsou vzhledem ke složitosti těhotenství hlavně ženy.
Naopak muži mají vyšší výskyt problémů s dýchacími cestami, často kvůli kouření. Statisticky jsou to muži, kteří více zanedbávají preventivní vyšetření a přehlížejí projevy nemocí. To vede k vyššímu výskytu chorob, které jsou spojené s rizikovým chováním, jako hepatitidy nebo poruchy imunity způsobené alkoholismem.
Zase močák a mykóza. Co s tím?
Infekce močových cest jsou nepříjemným problémem, který postihuje hlavně ženy. Jak jim předcházet?
- Pijme dostatečné množství tekutin.
- Nosme bavlněné spodní prádlo.
- Nezadržujme močení.
- Vymočme se po sexu.
- Udržujme správnou hygienu po stolici (otírání zepředu dozadu).
- Předcházejme prochladnutí (ponožky, podsedáky, deky).
Častým problémem žen jsou vaginální mykózy. Prevence je klíčem k jejich zvládnutí.
- přiměřená hygiena,
- užívání probiotik při užívání antibiotik,
- snížení stresu,
- vhodné prádlo,
- omezení nadměrného přísunu cukru, protože cukr podporuje růst kvasinek.
Imunita žen, které se snaží otěhotnět nebo jsou těhotné
Ženy snažící se o dítě by měly dodržovat obecné zásady zdravého životního stylu a dbát na prevenci vaginálních a močových infekcí. Pokud se nedaří otěhotnět více než rok, je vhodné vyhledat gynekologa, který může doporučit imunologické vyšetření. Stejné postupy platí i při opakovaných potratech nebo těhotenské ztrátě ve vysokém stupni těhotenství.
Těhotné ženy by měly obecně dbát na prevenci lokálních (gynekologických a močových) i celkových infekcí. Pro těhotné jsou nebezpečné zejména tzv. TORCH infekce (toxoplazmóza, rubeola, cytomegalovirus, herpes). Ty mohou způsobit vážné komplikace pro plod. Dále je nutné vyhýbat se listerióze, kterou se můžeme nakazit konzumací syrového masa a nepasterizovaných výrobků. Tatarák, sushi nebo nepasterizované sýry by těhotné jíst neměly.
Jak posílit imunitu jako rodina
Dětská imunita se začíná vyvíjet už nitroděložně a výrazně se posiluje po porodu. Na imunitu dětí má vliv genetika, nicméně ji můžeme ovlivnit i sami. Co posiluje dětskou imunitu?
- kojení
- správné oblékání (ani moc, ani málo),
- dostatečný pohyb,
- důkladná hygiena rukou (jděme příkladem, pomůže také obrázkový návod u umyvadla),
- rekonvalescence po nemocech (neuspěchat návrat do školy/školky),
- konzumace probiotik a betaglukanů (poraďte se v naší online poradně).
Posílení imunity se týká celé rodiny a dá se zahrnout do režimu celého domácnosti. Klíčový je samozřejmě kvalitní spánek, ideálně 8 hodin denně, u dětí více. Dále také jako rodina určujeme do velké míry jídelníček – ideálem je zdravá strava s pravidelnými menšími porcemi každé 2-3 hodiny, pro děti i dospělé dostatek ovoce a zeleniny. Stejně tak potřebujeme pitný režim s 2-3 litry tekutin denně. Aktivní pohyb a sport také velmi pomáhají a je na nás dospělých, abychom k němu děti přirozeně vedli. Stačí například chození pěšky, vynechání výtahu nebo badminton na zahradě.
Dále se také velmi doporučuje otužování. Nejde jen o jednorázové namáčení v ledové kádi, jako spíše o vystavování přiměřenému chladu. Snižujme teplotu vody při sprchování vždy o jeden stupeň, až se dostanete na 20 stupňů. Také nepřetápějme místnosti, aby pokojová teplota nepřesahovala 22 stupňů a v ložnici byla ideálně 18 stupňů. Neměli bychom to ani přehánět s vrstvami oblečení.
Imunitní výzvy v ročních obdobích
Každé roční období s sebou nese specifické imunitní výzvy. Na jaře je to střídání teplot a pylová alergie. V létě nás mohou potrápit klimatizace, pylová alergie, vaginální mykózy, močové infekce, plísně a infekční gastroenteritidy. Podzim přináší respirační infekty, střídání teplot, alergie na byliny a únavu z úbytku denního světla. V zimě je více času stráveného uvnitř, což usnadňuje šíření infekcí, a zvýšená aktivita roztočů (proto je vhodné více luxovat a měnit povlečení).
Kdy se objednat na imunologii?
Máte opakované infekty? Trápí vás těžce probíhající infekční nemoci? Nebo máte podezření na autoimunitní chorobu? Nejlepší start je objednání k vašemu praktickému lékaři. Ten určí, jestli je vašem případ vyšetření imunologem vhodné a zda je potřeba léčba obranyschopnosti. Ne každá vracející se infekce má příčinu v poruše imunity – může jít o anatomickou abnormalitu nebo jiné onemocnění, např. diabetes. Zeptat se také můžete v on-line poradně uLékaře.cz.