Poruchy vědomí
Většina z nás měla co do činění s člověkem, který měl změněné vědomí. V případě, že má někdo halucinace či bludy, mluvíme o změnách kvalitativních. Těmi se více zabývá psychiatrie. V případě bezvědomí až komatu mluvíme o změnách kvantitativních a s těmi se často setkává neurolog. Různě hluboké bezvědomí může být u cévní mozkové příhody, při úrazech hlavy a i z dalších příčin. Změny vědomí jsou i příznakem epilepsie.
#IMG#
Vznik
Mezi nervovými buňkami v mozku probíhá neustálá výměna informací. Narušení toku informací do mozkové kůry způsobí kvantitativní změnu vědomí. Jak k tomu dojde? Například nedostatečným prokrvením a tím i nedostatečným okysličením mozkových buněk. Nebo naopak krvácením do mozku, změnou vnitřního prostředí krve či poruchou samotných hormonálních a přenašečových působků.
Příznaky
Hloubku bezvědomí určíme podle komunikace s pacientem, jeho dechu a polohy jakou sám zaujímá. Pokud je schopen komunikovat, zeptáme se, zdali ví kdo je, kde je a orientačně zkoušíme čas. Všímáme si hloubky a frekvence dýchání. K bezvědomí může dojít náhle, jak je tomu u cévní mozkové příhody. Nebo mohou být pomalu, jako například u růstu nádoru.
Co Vás čeká u lékaře
V případě poruchy vědomí je na Vás co nejrychleji zavolat sanitku. Na záchranáři nebo lékaři je, aby co nejrychleji zjistit příčinu stavu. Proto je vhodné, aby diabetici a epileptici měli u sebe kartičku informující o svém zdravotním stavu. Stejně tak tomu je i u pacientů i s jiným chorobami, které mohou vyvolat náhlé bezvědomí, například u poruch srdečního rytmu. Velmi to urychlí rozhodování - záchranář začne pracovat s nejpravděpodobnější možnou příčinou.
Diagnostika
V diagnostice poruch vědomí je nezastupitelná moderní technika. Odběr krve a moči pomůže stanovit hladinu okysličení, krevního cukru, zjistí se přítomnost návykových látek, od alkoholu po drogy.
EKG (elektrokardiogram) je standardním vyšetřením srdce. Srdce jako pumpa vhání krev do mozku a tak se stará o jeho okysličení a výživu, zejména přísun krevního cukru - glukosy. Porucha čerpací funkce srdce, ať z důvodu malého výkonu nebo při poruše srdečního rytmu má za následek nedostatečný přísun krve do mozku a vznik neurologických příznaků.
Vyšetření počítačovou tomografií (CT) má nezastupitelnou úlohu v rychlé a dostupné diagnostice poruch vědomí. V současné době je CT vyšetření k dispozici v každém okresním městě naší republiky. Snímek nám ukáže stav mozkové tkáně, zdali nedochází k jejímu otoku, zdali není přítomno krvácení a podobně.
Léčíme bezvědomí
Nejdříve zajišťujeme základní životní funkce, potom pátráme po příčině. Na prvním místě je zajištění životních funkcí - dýchání a funkce srdce. Dalším krokem je zjištění a terapie vyvolávajícího stavu.
Životní styl a hrozící bezvědomí
Lidé, kterým hrozí náhlá ztráta vědomí (diabetici, epileptici, pacienti se srdečními potížemi) mají u sebe neustále nosit kartičku se svou diagnózou a na stejném místě je vhodný i seznam léků.V případě, že osobu se změněným stavem vědomí najdeme na ulici, voláme neprodleně záchrannou službu na linku 155 a nepřemýšlíme o tom, jestli soused přebral. Do doby příjezdu sanitky se v nutném případě staráme o základní životní funkce, provádíme dýchání z úst do úst a masáž srdeční.