Poruchy spánku
Mnoho z nás občas trpí nespavostí. Naopak nadměrná spavost může být ukazatelem závažnějšího onemocnění. Spánek je nezbytný pro regeneraci nervového systému. Doba, nutná k zotavení je individuální.
Mnoho z nás občas trpí nespavostí. Naopak nadměrná spavost může být ukazatelem závažnějšího onemocnění. Spánek je nezbytný pro regeneraci nervového systému. Doba, nutná k zotavení je individuální.
Kdy už je to nemoc?
O nespavosti hovoříme tehdy, pokud nemůžeme usnout nebo se naopak vzbudíme příliš brzy a neusneme. Důležité i je, zda-li jsme po spánku odpočatí či unavení. Nemá totiž smysl si hlídat přesně osm hodin spánku. Každý má svoje vlastní biologické hodiny nastavené trochu jinak.
Příčinou nespavosti mohou být prosté stresy v práci nebo v rodinné oblasti. U depresí mohou být jak poruchy spánku ve smyslu obtížného usínání tak i zvýšená ospalost. Nicméně člověk s depresí se probudí neodpočatý a nešťastný.
Častou příčinou poruch spánku mohou být změny hormonální. Zejména nadbytek hormonů štítné žlázy způsobuje nespavost a naopak nedostatek je příčinou chorobné ospalosti. Zvýšenou spavost způsobí od vydýchaného vzduchu v místnosti (pravou příčinou je příliš mnoho kysličníku uhličitého), tělesná konstituce (značná obezita vede opět k převaze kysličníku uhličitého v krvi) a další. Myslíme i na postižení nervového systému, například u zánětů či některých nádorů.
Co Vás čeká u lékaře
Velmi důležitá je anamnéza, neboli historie onemocnění. Lékař se zeptá na poruchu spánku, spolu určíte její typ a frekvenci. K přesnějšímu zhodnocení je neocenitelný deníček nespavce (či spavce). Zapisujte si, kdy usnete, při jaké příležitosti, jak dlouho spíte a zda jste po probuzení odpočatí. V rámci anamnézy se lékař zeptá na zdraví rodičů, sourozenců a dětí, položí otázku k prodělaným onemocněním, operacím, úrazům, alergiím.
V souvislosti s poruchami spánku jsou velmi důležité otázky zaměřené na Váš životní styl, návyky (kouření, alkohol) a pracovní zařazení. Připravte si seznam léků, které užíváte.
Z krevních náběrů se pak zhodnotí stav krevního cukru a základní hormonální parametry. Při podezření na závažnější příčinu poruchy jsou na místě další vyšetření. V takzvané spánkové laboratoři se snímá záznam elektrických potenciálů mozku přístrojem elektroencefalografem (EEG).
Léčba nespavosti
Základem je životospráva s dostatkem pravidelného pohybu by Vám měly poruchu spánku upravit. Pro nespavce je z léků na trhu několik preparátů. Nejnovější z nich mají velmi malé či prakticky žádné nežádoucí účinky. Neměla by se u nich ani tvořit návykovost, nicméně opatrnost je i přes prohlášení zástupců farmaceutických firem na místě.
Životní styl a porucha spánku
Nespěte odpoledne, před spánkem nepodávajte sportovní nebo jiné fyzické výkony. Doporučena je spíše malá procházka, večer vykonávejte nudnou činnost. Ne šláftrunk a nedívejte se večer na televizi. Postel používejte jen ke spánku a sexuálním aktivitám. Spěte v chladnější, dobře větrané místnosti.