Poruchy spánku ve filmech Walta Disneye
Jednoho vědce z Barcelony napadlo při sledování starého kresleného disneyovského filmu, jak často a jak přesně se v něm mluví o poruchách spánku. Dal si tu práci a prošel postupně další díla z dílny Walta Disneye. A na co nepřišel? Ve filmech jsou poruchy spánku popisovány nápadně často a dobře. Některé z filmů jsou přitom starší než lékařské popisy těchto poruch spánku!
Noční můry
Ve filmu Plutův soudný den ukazuje Pluto poruchy snové fáze spánku. Zdá se mu, že je souzen soudem složeným jen z koček. Ty jej soudí za to, že je celý život pronásledoval a trápil. Je shledán vinným a odsouzen ke smrti upálením. Když ho ve spánku obklopí plameny, začne výt. Ještě spící se zavřenýma očima běží a běží, dokud nespadne do kádě s vodou.
#IMG#Hypersomnie
Přehnaná potřeba spánku (hypersomnie) se objevuje typicky u Sleepyho, jednoho ze sedmi trpaslíků, samozřejmě i u Sněhurky a Růženky. Je zajímavé, že případy lidí, které šlo jen obtížně probudit, jsou opravdu v medicínské literatuře uváděny. A vždy šlo o mladé ženy.
Nespavost
Co by naopak dal ve dvou filmech kačer Donald Duck za hypersomnii! Trpí totiž insomnií (nespavostí), související s jeho nervózní povahou. Ve filmu Včas do postele nemůže usnout kvůli zvuku hodin a ve filmu Kapka bláznivého Donalda zas kvůli kapajícímu kohoutku.
Narušení biologických rytmů
V krátkém filmu Jak jen spát Goofy usíná všude, v práci, při chůzi po ulici, jen ne v noci ve své posteli. Je dopálený, když na něj šéf křičí: "Spi ve svém volném čase!" Tato porucha souvisí s narušením biologických rytmů.
Náměsíčnost
Náměsíčnost se objevuje ve třech filmech. V Čase spánku Donald Duck opustí v pyžamu dům a vstoupí do lví klece, potom přejde ulici na červenou, přeleze zeď vysoké budovy, zatímco stále mluví s přítelkyní Daisy, která se ho snaží ochránit, aniž by ho probudila.
Epilepsie vázaná na spánek
Dopey je jeden z trpaslíků ve filmu o Sněhurce a sedmi trpaslících. Dopey ve filmu Walta Dysneye z roku 1937 trpí takzvaným Angelmannovým syndromem. To je vzácná choroba charakterizovaná záchvaty, vývojovým opožděním a nevyvinutím jazykových schopností. V jedné scéně, kde všichni spí, se začne najednou Dopey svíjet v epileptickém záchvatu, který trvá 10 sekund.
Chrápání
Hlasité chrápání se objevuje ve filmu o Sněhurce a sedmi trpaslících, kde chrápe pět z trpaslíků. Také v Pinocchiovi. V krátkém filmu Spící medvěd je velký grizzly doslova vyražen z jeskyně vlastním hlasitým chrápáním a pak hledá všemožně (včetně kabiny Donalda Ducka) náhradní místo k hibernaci.
Scenáristé Walta Disneye poruchám spánku opravdu rozumí. Možná z vlastní zkušenosti?
(hul)
Zdroj: Iranzo A, et al. REM sleep behavior disorder and other sleep disturbances in Disney animated films. Sleep Medicine 2007;8:531–536.