Posilování imunity
Teplé období roku je nejvhodnější chvílí pro posílení vlastní obranyschopnosti. A v parafrázi na známé rčení můžeme říci, že co se v létě naučíš, v zimě jako když najdeš. Ač by se mohlo na první pohled zdát, že spojení učení a imunity je trochu nepřípadné, jde o vyjádření velmi trefné. Imunitní systém je velmi dynamický a neustále schopný se učit a poznávat nové věci. Jen díky tomu jsme stále ještě naživu.
Podpořme imunitu v její snaze...
Protože imunitní systém to nemá na světě jednoduché, je snahou každého rozumného člověka svou imunitu patřičně podporovat. Otázkou zůstává, jak to udělat. Co vlastně naše imunita ke svému životu nejvíce potřebuje?
#IMG#Náš imunitní systém spotřebovává na tvorbu stále nových protilátek a na tvorbu bílých krvinek zodpovědných za imunitní funkce velké množství energie a živin. Základem je proto správná výživa. V naší stravě musí být dostatek bílkovin, vždyť také protilátky jsou bílkoviny. Pro tvorbu již zmíněných bílých krvinek jsou zapotřebí některé vitaminy, především kyselina listová (najdeme ji ve špenátu, brokolici nebo růžičkové kapustě) a vitamin B12 (obsažený v játrech, červeném mase, mléku a vejcích). Dnes již v našich krajích málokdo trpí podvýživou, která by ohrožovala imunitní systém. Opatrní na své stravování by však měli být například vegetariáni a vegani, v jejichž stravě se může projevit nedostatek některých důležitých složek.
Nebezpečné infekce...
Imunitní systém má několik úhlavních nepřátel, které sice dokáže přemoci, ale setkání s nimi ho může poškodit a oslabit na několik dlouhých měsíců. Mezi infekce, které výrazně oslabují naši imunitu, patří například spalničky, a také zdánlivě obyčejná chřipka. Virus spalniček a virus chřipky poškozují jeden z druhů imunitních buněk, a přestože se tělo s infekcí nakonec vyrovná, zůstávají ve vojenském táboře lidské imunity citelné ztráty. Se spalničkami se dnes již takřka nesetkáme, jelikož se proti nim povinně očkuje, ale s chřipkou je to trochu jiné. Málokdo si uvědomuje, že onemocnění chřipkou má nejen bezprostřední nepříjemné projevy, ale činí nás také výrazně zranitelnějšími ve vztahu ke všem ostatním druhům infekcí.
Otužování v první řadě...
Lidská imunita je velmi složitý systém a nikdo dodnes zcela nepronikl do jeho mechanismů a zákonitostí. Přesto máme možnost svou obranyschopnost podpořit vhodnou stravou, pravidelným otužováním, fyzickou námahou a v neposlední řadě tím, že se nebudeme zbytečně vystavovat infekcím, se kterými si náš imunitní systém tak snadno neporadí.
(vek)