Poruchy psychiky a spánku může vyvolat zvýšená hladina prolaktinu
Osoby s vysokou hladinou prolaktinu mívají často potíže se svým
psychickým stavem a se spánkem. A důvod? Prolaktin brání dostupnosti
dopaminu fungujícího jako prostředník mezi nervovými buňkami. A to může
vést k poruchám psychiky.
Prolaktin ovlivňuje nejen laktaci
Prolaktin svou přítomností tlumí uvolňování estrogenů u žen a testosteronu u mužů. Pohlavní hormony silně působí na psychiku a jejich nedostatek se může projevovat u mužů například neplodností, poruchami potence, sexuální lhostejností a změnami ochlupení. U žen může způsobovat poruchy menstruačního cyklu nebo útlumu sexuálního prožívání. Je obtížné popisovat obecně změny psychiky, které navodí narušené hladiny pohlavních hormonů. Každá žena však ví, jak cyklus může rozhoupat nálady.
Nepostradatelný pomocník dopamin
Poruchy spánku způsobuje nejspíš nedostatek dopaminu. Ten totiž svou přítomností blokuje tvorbu a výdej prolaktinu. Je-li prolaktinu hodně, lze očekávat sníženou dostupnost dopaminu.
Dopamin je velice všestranná látka, používaná v mozku ke komunikaci mezi jednotlivými nervovými buňkami, neurony. Je ale vylučována i mimo tato těsná neuronální spojení a funguje pak jako jakýkoli jiný hormon. Jeho hlavní funkcí mimo nervové spoje je tlumení sekrece prolaktinu.
Málo dopaminu, málo motivace
Nedostatkem dopaminu je postižen zejména systém vnitřní motivace a odměny. To samozřejmě vede k poruchám psychiky. Těžký nedostatek dopaminu se projevuje pohybovými obtížemi: parkinsonovským třesem a chvěním. V takovém případě je ale porucha způsobena nejspíš přímo nedostatkem dopaminu.
Hormonální nerovnováha
Přesné mechanismy působení zvýšené hladiny prolaktinu na ostatní systémy nejsou plně známy. Prolaktin mimo jiné způsobuje zadržování vody a sodíku v těle, což samo o sobě může měnit rovnováhu dalších hormonálních systémů. Protože psychický stav je citlivý na veškeré změny v těle a obzvlášť na změny hormonální, nelze se narušené psychice při vysoké hladině prolaktinu divit.
(shmt)
Zdroje:
Ganong WF. Přehled lékařské fyziologie.
Silbernagl, et al. Atlas patofyziologie člověka.
Kittnar O. Fyziologická regulace ve schématech.