Výskyt kontaktní přecitlivělosti u dětí s atopickým ekzémem
Po mnoho let se tradovalo, že atopický ekzém je alergickou reakcí prvního typu. To je reakce zprostředkovaná takzvanými alergickými protilátkami typu IgE. Nazýváme ji také časný typ přecitlivělosti, protože reakce organismu nastává do několika minut po setkání s vyvolávající látkou (alergenem).
Atopiclý ekzém je předmětem řady studií
Autoři jedné z nich zkoumali výskyt kontaktní přecitlivělosti u 137 dětských pacientů s atopickým ekzémem ve věku 0–16 let. Provedli u nich standardní epikutánní kožní testy, kdy se na zdravou kůži na zádech na dobu 48 hodin speciální náplastí připevní komůrka obsahující alergeny. Kožní reakce se potom odečítá za 48 a 72 hodin. Dále testovali standardní sadu alergenů a podle údajů pacienta i některé další, které individuálně přicházely v úvahu. Pacienti nebyli v době testování léčeni kortikoidy ani celkově ani místně a nedostávali celkově ani antihistaminika.
Prokázalo se
Kontaktní přecitlivělost má 43% ekzematiků. Nejčastějším alergenem byly kovy, zejména nikl (19,9%), dále parfémové přísady (4,4%), peruánský balzám (2,6%), lanolin (4,4%), antibiotikum neomycin či změkčovadla používaná do krémů (2,6%). Kortikoidy alergizující nebyly.
Po statistickém zhodnocení výsledků vyšlo najevo, že riziko vzniku kontaktní přecitlivělosti výrazně roste po pátém roce věku. Riziko vzniku přecitlivělosti na nikl je větší u dívek než u chlapců, v ostatních případech nehraje pohlaví roli. Závažnost atopického ekzému na vznik kontaktní přecitlivělosti nemá vliv.
Preventivní opatření
Výsledky ukázaly důležitost testování kontaktní přecitlivělosti u ekzematiků. Znalost kontaktní přecitlivělosti na určité alergeny totiž vede k zamezení kontaktu s nimi, a tím ke zlepšení ekzému. Poznatky studie také vedly k obecnému doporučení preventivních opatření u ekzematiků. Podle autorů by se měli všichni pacienti s atopickým ekzémem vyhýbat kontaktu s parfemovanou kosmetikou, přípravky obsahujícími lanolin a neomycin a s předměty obsahujícími nikl (šperky, hračky a další).
(van)
Zdroj: Giordano-Labadie F, a spol. Contact Dermatitis 1999;40