Vyřešte křečové žíly. Šetrně a výhodně
Kdo trpí křečovými žilami, ví, o čem je řeč. Nevzhledně namodralé „nitky“ nebo rovnou „modré provazce“ pod kůží nohou, které mohou být nejen zdrojem studu, ale i celého spektra obtíží – od pocitu těžkých nohou až po bércové vředy. Jak je stále jen neřešit, ale konečně je vyřešit? V mnoha případech není nutné chirurgické řešení. O jedné z šetrných a nejméně nákladných metod jste možná ještě neslyšeli.
Nic vzácného – na křečové žíly trpí pětina populace
Křečové žíly, odborně varixy, vznikají, když se krev v povrchových žilách dolních končetin nahromadí a prosvítá skrze kůži. Proč k tomu dochází? Krev, která proudí v hlubokých žilách dolních končetin, jde proti gravitaci, a aby mohla plynule téct řečištěm, musí jí pomáhat tzv. svalová pumpa. Jedná se o sílu svalů v nohou, které při pohybu krev vytlačují směrem k srdci. Může se ale stát, že vlivem nedostatečného zapojování svalů na noze nebo poškození chlopní, které jsou v žilách k tomu, aby se krev nevracela zpět, tento mechanismus nefunguje, jak by měl. Zvýšený tlak v žilním systému dolních končetin vede k tomu, že si krev hledá náhradní cesty, obvykle skončí v povrchových žilách přemisťujících krev z kůže, svalů a tukové tkáně do hlubokých žil a křečové žíly jsou na světě.
Mírná forma křečových žil se jmenuje metličky, jsou běžné a převážně představují kosmetický problém. Onemocnění ale časem postihuje i větší žíly. Někdy ve svém životě se s křečovými žilami setkalo 20 % všech lidí, riziko, že mezi ně budete patřit vy, se zvyšuje s věkem, ženským pohlavím, dědičností, nadváhou, těhotenstvím nebo povoláním, které vyžaduje dlouhé stání nebo sezení. Rozhodně tedy není malé.
Křečové žíly řešte dříve, než vás dostihnou jejich příznaky či komplikace
Říkáte si, proč byste měli křečové žíly řešit, když zatím nejde o nic závažného. Obtěžovat vás mohou v lepším případě jen vzhledem, což může vést k tomu, že zanecháte svých oblíbených aktivit, kde musíte nohy na veřejnosti ukazovat, třeba plavání. Ale mohou se ohlásit i nepříjemnými a život otravující příznaky. Nohy mohou být pocitově těžké, svědit vás, kůže na nich může být napjatá nebo v oblasti lýtek a kotníků otékat. A vše se ještě zintenzivňuje v horku a ke konci dne, zejména pokud jste ho proseděli nebo prostáli.
Neléčené křečové žíly mohou být zdrojem závažných komplikací, jako jsou bércové vředy, které vás mohou v životě hodně omezovat. Neplatí však rovnítko mezi vizuální podobou křečových žil a příznaky, které jsou s nimi spojené, a tak vás i nenápadně vypadající křečové žíly mohou obtěžovat.
Léčebných možností se u křečových žil nabízí celé spektrum
Nejčastěji se k léčbě křečových žil využívají tzv. konzervativní metody spočívající v režimových opatřeních. Ta je dobré nasadit již od prvních problémů s křečovými žilami. Spočívají v omezení dlouhého stání a sezení, zvýšeném množství pohybu, zařazení pravidelného procvičování nohou, redukci váhy apod. Můžete si také pořídit kompresní punčochy, které vyvinou potřebný tlak na žíly a zlepší proudění krve, ale obvykle jsou účinné pouze v počátečních stadiích nemoci. Dlouhodobé nošení kompresních punčoch také není pro všechny přijatelné, zvláště v letních měsících.
Dále se nabízí možnost užívat léky pro zvýšení pevnosti žilní stěny, tzv. venofarmaka, ale i jejich účinnost má své hranice.
Chirurgické odstranění křečových žil naštěstí není jedinou možností jejich řešení. Varixy mohou být uzavřeny s použitím tepla nebo chemických látek, jedná se o nitrožilní léčbu, odborně endovenózní. Tyto moderní metody jsou spojeny s méně komplikacemi než tradiční operace, provádějí se ambulantně bez pracovní neschopnosti a jejich výsledky jsou srovnatelné s klasickou, chirurgickou léčbou.
Sklerotizace – metoda léčby křečových žil s mnoha plusy
Mezi hojně využívané nitrožilní metody patří sklerotizace. Látka je při ní aplikována ve formě kapaliny nebo mikropěny přímo do žíly, tam vyvolá uměle zánět, jehož následkem se žíla do několika týdnů postupně vstřebá. Metoda je vhodná pro malé i větší křečové žíly (do velikosti 6 mm) a předchází jí důkladné ultrazvukové vyšetření. Po zákroku je třeba asi 3 týdny nosit kompresní punčochy. Jaké jsou její výhody?
- Předně se jedná o léčebnou metodu, která se provádí ambulantně, a v běžných aktivitách vás tedy téměř neomezí.
- Na rozdíl od jiných metod je skoro bezbolestná, obejde se jen s několika vpichy drobnými jehličkami. Navíc látka, která se jimi aplikuje, má znecitlivující účinek.
- Sklerotizaci je možné využít na všechny typy křečových žil. Metličky díky ní vymizí okamžitě, větší žíly do několika týdnů.
- Je možné ji kombinovat s jinými léčebnými metodami, obzvláště se nabízí jako vhodná alternativa k opakovaným operacím.
- Jistě vás potěší, že se jedná o jednu z nejméně nákladných metod léčby křečových žil.
- Na závěr je třeba zdůraznit, že je bezpečná, zkušenosti s ní mají již desítky let lidé v České republice i ve všech koutech světa, a hlavně účinná. Byly o ní publikovány řady klinických studií, které její účinnost prokázaly.
Zajímá vás, jak se při sklerotizaci postupuje a jaké má výsledky? Pusťte si krátké video.
(pok)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279247/
https://www.asklepion.cz/cevni-chirurgie/sklerotizace-krecovych-zil
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/cosmetic-procedures-spider-veins
https://www.aad.org/public/cosmetic/younger-looking/how-dermatologists-treat-leg-veins
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/diagnosis-treatment/drc-20350649