Vyrážka, povlak a pupínky v ústech? Mykóza signalizuje slabou imunitu!
Pokud má člověk obranný systém těla v pořádku, je mykotické onemocnění dutiny ústní velmi vzácným jevem. V opačném případě bývá cílem léčby nejen samotná mykóza, ale zároveň nalezení a odstranění příčiny poruchy imunitního systému.
Pokud má člověk obranný systém těla v pořádku, je mykotické onemocnění dutiny ústní velmi vzácným jevem. V opačném případě bývá cílem léčby nejen samotná mykóza, ale zároveň nalezení a odstranění příčiny poruchy imunitního systému.
Mykózy jsou onemocnění, která vyvolávají mikromycety – houby, které podle struktury můžeme rozdělit na kvasinky a vláknité houby. Tito původci se vyskytují na celém světě a do kontaktu se s nimi dostáváme denně. Rozvoji onemocnění však brání imunitní systém, proto se mikromycety mohou uplatnit až u jedince, jehož obrana těla je oslabena. Mezi takové patří například:
- lidé po transplantacích,
- hematologičtí a onkologičtí pacienti,
- HIV pozitivní,
- předčasně narozené děti.
Mykózy se mohou projevit lokálně nebo systémově. V dutině ústní vzácně mohou léze vznikat izolovaně. Mnohem častěji jsou ale projevem systémového onemocnění a výskyt v ústech je jen jednou z mnoha lokalizací. Vzhledem k tomu, že bez poruchy imunity by onemocnění nevzniklo, patří léčba mykóz jednoznačně do rukou odborníka.
Najít a zlikvidovat
Nejdříve je vhodné zajít za praktickým lékařem. Ten zhodnotí situaci a pacienta případně doporučí k ošetření na specializovaném pracovišti nebo navrhne další vyšetření. Terapie spočívá hlavně v podávání antimykotik. Jedná se o pestrou skupinu léčiv s různými mechanismy účinku. Stejně jako antibiotika cílí na konkrétní bakterii, tak jsou antimykotika zaměřena proti určitému druhu plísní. Mezi nejběžnější původce infekcí patří:
- Candidy. Hlavním představitelem je Candida albicans.
- Aspergilly. Bylo identifikováno asi 160 druhů, ale pouze 10 z nich je patogenních pro člověka.
- Kryptokoky. Tento druh je přenášen holuby a dalšími zvířaty.
Léčivá očista
Terapii ústních mykóz může postižený podpořit důslednou hygienou dutiny ústní. K vyplachování lze používat například rostlinné přípravky s protizánětlivým a dezinfekčním účinkem. K dispozici jsou dále roztoky s aktivním kyslíkem, mořskou solí a ionizovanou zásaditou vodou, které výrazně urychlují hojení a snižují bolestivost lézí. Díky svému složení jsou vhodné i pro kojence a starší děti.
Zdroj: