Vyrážka po antibiotikách? Může jít o alergickou reakci
V zimních měsících je více lidí nemocných, velká část z nich je léčena antibiotiky. Antibiotika sice pomáhají zvládnout bakteriální infekce, ale nesou s sebou i závažná rizika. Jedním z nich je vznik alergické reakce, která je jedním z důvodů, proč se lékaři vyhýbají předepisování antibiotik v neopodstatněných případech. Jak poznat, jestli jsou kožní příznaky alergií na antibiotika, nebo jen běžnou vyrážkou?
Ne každá vyrážka je alergie na antibiotika
Když užíváte léky a vyvine se u vás vyrážka, může být někdy těžké jednoznačně rozhodnout, jestli jsou příznaky součástí onemocnění, důsledkem nealergické reakce na léky, nebo alergickou reakcí na ně. Někdy se antibiotika podávají nevhodně v průběhu virové infekce, která se sama projevuje vyrážkou a může být nesprávně pokládána za alergii na antibiotika. U dospělých je růžová vyrážka v průběhu antibiotické léčby pravděpodobnější známkou alergické reakce, u dětí je vyrážka častěji způsobena virem. Příkladem nealergické reakce na antibiotika je mapovitá vyrážka, která se vyvine u 80–90 % lidí s virem mononukleózy léčených penicilinovým antibiotikem amoxicilinem.
Příznaky alergie na antibiotika
Téměř každý lék může vyvolat alergickou reakci. Antibiotika patří k těm, které vyvolávají alergii nejčastěji. Reakce nemusí ale být jen okamžitá, v některých případech se příznaky objeví až za týden i déle po podání léku. Alergické reakce mohou mít následující příznaky: může se objevit kopřivka (zvednuté, extrémně svrbivé skvrny), kožní vyrážka, svědění kůže nebo očí, otok pod kůží, často kolem obličeje, problémy s dýcháním, kašláním a pískáním. V některých případech se může dostavit i závažná alergická reakce (tzv. anafylaktická reakce), která se může projevovat obtížným dýcháním nebo sípáním, otokem obličeje, jazyka, hrdla, rtů a dýchacích cest, závratí, mdlobami, úzkostí, zmateností, zrychleným tepem, nevolností, průjmem (bolesti břicha), ztrátou vědomí nebo šokem. Pokud k tomu dojde, je třeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.
Jak se zjistí alergie na antibiotika
Každé podezření na alergii konzultujte s lékařem. Důležitá je pečlivá anamnéza všech příznaků onemocnění a upřesnění toho, kdy se vyrážka v průběhu nemoci objevila a kdy byl lék podán. Pokud existují příznaky (viz výše), které pomáhají identifikovat skutečnou alergii, je diagnóza téměř jistá. Není-li to jasné, mohou být provedeny další vyšetření u alergologa. Provádí se kožní testy, krevní testy na specifické IgE protilátky, hladinu tryptázy při akutní anafylaktické reakci a tzv. provokační testy. Pozitivní kožní test alergii na antibiotika potvrdí, negativní výsledek se ověřuje provokačním testem. Principem je podání antibiotika pod lékařským dohledem. Test však musí být pro pacienta dostatečně bezpečný. U pacientů s nízkým rizikem jej lze provádět ambulantně, při vysokém riziku raději za hospitalizace.
Jak se vyhnout alergii
Prevence lékové alergie obecně znamená nepodávat léky zbytečně. Pokud jste však již prodělali alergickou reakci na konkrétní lék, tak je nutné se tomuto a všem podobným lékům vyhýbat. Informujte lékaře i zdravotní sestry o své alergii před tím, než dostanete jakoukoli léčbu včetně péče o zuby. Je také dobré nosit kartu nebo speciální náramek, pomocí nichž půjde identifikovat vaše alergie v případě nouze.
(eba)
Zdroj:
https://questforhealthkc.com/2018/04/17/antibiotic-allergy-or-just-a-rash/
https://www.webmd.com/allergies/allergies-medications#2