Co byste měli vědět
Atypické znaménko neznamená hned rakovinu kůže, ale existuje riziko, že se z něho může vyvinout zhoubný nádor kůže – melanom. Obzvlášť ostražití byste při pravidelné prohlídce svého těla měli být, pokud u sebe zaznamenáte některý/-é z těchto rizikových faktorů:
- Máte bledou kůži a světlé vlasy.
- Po těle máte velké množství pih nebo mateřských znamének.
- Ve vaší rodině se vyskytla rakovina kůže.
- Na sluníčku se snadno spálíte.
- Opakovaně jste se již na slunci spálili.
Změny znaménka nepodceňujte
Ať už jste zjistili, že jste ve větším riziku vzniku melanomu, nebo ne, sledujte pravidelně svá znaménka. Ptáte se, jak poznat, že je znaménko podezřelé. V anglicky mluvícím světě existuje pomůcka v podobě písmen ABCD, která ukrývá seznam podezřelých změn.
- A jako Asymmetry neboli asymetrie – většina melanomů má nepravidelný tvar. Pokud vedete skrz střed znaménka pomyslnou čáru, obě poloviny se nebudou shodovat.
- B jako Border irregular neboli nepravidelná hranice – okraje rizikového znaménka bývají nerovné. Zatímco běžná znaménka mají okraje hladké.
- C jako Colour varied neboli vícebarevnost – dalším varovným signálem je vícebarevnost, melanom může mít různé odstíny hnědé, černé až červené. Pokud roste, není výjimkou ani bílé či modré zbarvení.
- D jako Diameter larger neboli větší průměr – varovným signálem je velikost rizikového znaménka nad 6 mm v průměru. Optimální pro prognózu je odhalit znaménka co nejmenší.
Jakákoliv změna velikosti, tvaru, barvy nebo výšky znaménka nebo nový příznak s ním spojený, jako například krvácení, svědění nebo strup, mohou znamenat vznik melanomu.
Pokud jste některý z výše uvedených znaků zaznamenali, navštivte co nejdříve kožního lékaře. Lépe zbytečně než pozdě. Rozhodně jeho návštěvu neodkládejte ze strachu z vyříznutí znaménka. Může vás to zbytečně stát život, přitom tento zákrok bolet vůbec nemusí.
Odstranění znaménka bolet nemusí
Metody místního znecitlivění se za poslední roky natolik zdokonalily, že drobný chirurgický zákrok vůbec bolet nemusí. Stačí použít znecitlivující krém. Zakoupit ho můžete v lékárně nebo o něj můžete požádat přímo lékaře provádějícího zákrok.
Znecitlivující krém je bezpečný a účinně mírní bolest. U dospělých a adolescentů se na místo zákroku nanáší 2 gramy krému, přičemž 1 gram je přibližně 3,5 cm krému vytlačeného z tuby. Délka působení závisí na velikosti znaménka a typu lékařského výkonu.
Na prevenci melanomu nezapomínejte ani ze strachu. Kromě dostatečné ochrany kůže před UV zářením provádějte každý měsíc samovyšetření a to samé doporučte členům své rodiny. Pokud si všimnete některého z varovných signálů, raději bezodkladně navštivte kožního lékaře.
(dzit)
Zdroj:
https://www.skincancer.org/risk-factors/atypical-moles/
http://www.scielo.org.za/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0256-95742015000700032