Rakovina kůže? Nebojte se a zjistěte, zda jste rizikový typ!
I díky apelu tuzemských a světových celebrit víme, že prevence rakoviny kůže není nikterak složitá. Stačí zajít pravidelně na prohlídku k lékaři a samovyšetřením sledovat svá znaménka.
Možná medializované případy mohou vypadat děsivě, můžeme vás uklidnit, právě rakovina kůže patří mezi ty, co se ve většině případů dají snadno a hlavně včas odhalit. I prevence je jednoduchá.
V jaké kondici je vaše kůže?
Chodit na preventivní prohlídky je sice fajn, ale některé typy rakoviny kůže se mohou objevit znenadání. Důležitá jsou proto nejen pravidelná samovyšetření alespoň jednou za 2 měsíce ale je dobré i vědět, jakých změn na kůži si všímat.
Kožní desatero
„Každý může sám včas odhalit rizikové jevy na kůži a tím efektivně předcházet rozvoji melanomu a zejména včas zahájit léčbu. Právě čas má totiž klíčovou roli,“ říká MUDr. Andrea Vocílková.
Jak případné změny odhalit díky samovyšetření co nejdříve?
Pokud na některou z položených otázek, za kterou najdete tento velký vykřičník (!) odpovíte souhlasím, započítejte si 1 bod. Čím vyššího počtu bodů dosáhnete, tím je důležitější, aby Vás osobně vyšetřil kožní lékař. Je to investice, která se vám vrátí stonásobně.
- Podrobujete kůži svého těla pravidelnému samovyšetření? Je potřeba ho provádět pravidelně alespoň jednou za 2 (nejdéle 3) měsíce při dobrém světle. Věnujte pozornost i méně viditelným místům jako jsou kožní záhyby, dlaně a plosky nohou, okolí genitálu nebo hlava. Do vlasů si uvidíte špatně, proto přizvěte na pomoc partnera nebo poproste kadeřnici. Je zásadní vidět všude dobře, proto neopovrhujte pomůckami jako je baterka, zrcátko, měřítko (metr nebo pravítko) nebo fotoaparát.
- Jaký je celkový vzhled kůže? Je spíše bledá?(!) , růžová?(!) , světle hnědá, trvale hnědá až olivová? Jak reaguje při pobytu na slunci? Snadno zčervená?(!) Vzpomínáte si, že byste se někdy na slunci spálili až do puchýřů (třeba i před mnoha lety)?(!)
- Kolik znamének nejrůznějších tvarů máte na těle? Více než 50?(!) Nemyslete si, není to mnoho.
- Měl někdo z vašich přímých příbuzných rakovinu kůže, zejména melanom?(!)
- U jednotlivých znamének na kůži si všímejte, zda jsou vystouplá nebo je na dotek necítíte, pokud přes ně přejedete prstem. Vnímáte hrbolek, stroupek nebo zdrsnění?(!) Ne vždy musí být vystouplé útvary se šupinkami nebezpečné, většinou vadí jen esteticky, ale laik na rozdíl od odborníka nerozezná případné přednádorové procesy, a proto je vhodné zajít do ordinace specialisty a poradit se, co že se vám to na kůži objevilo.
- Určete, jakou mají jednotlivé projevy barvu. Červenou? Vínovou? Fialovou? Hnědou? Sytě hnědou jako je kávová sedlina?(!) Černou(!) Je barva ložiska stejná ve všech částech nebo je ložisko barevně nepravidelné, různobarevné?(!) Pozorujete, že se jeho barva v průběhu týdnů mění?(!)
- Jaký je průměr ložiska. Je větší než 3 mm?(!) Mění se jeho velikost?(!)
- Jaký má tvar? Stejnoměrně oválný nebo okrouhlý? Nepravidelný?(!)
- Jaký má okraj? Celistvý s přesnou hranicí po celém obvodu? Nebo je místy nejasný a jinde ostrý?(!)
- Krvácí občas, ať už samovolně nebo po kontaktu s oblečením?(!)
Sešlo se vám více kladných odpovědí? Na nic nečekejte a objednejte se na vyšetření ke kožnímu lékaři. Pokud si nejste u některých znamének jisti a potřebujete poradit, zda je návštěva lékaře akutní, pošlete nám snímek útvaru do poradny uLékaře.cz.
Prevence je základ zdraví
Na návštěvu k dermatologovi se vydejte preventivně jednou ročně, ideálně po létě, bez ohledu na to, zda jste si na kůži sami našli jakýkoliv útvar. Lékař důkladně prohlédne všechna vaše znaménka. Někdy použije přístroj zvaný dermatoskop a pokud najde cokoliv podezřelého, pořídí si většinou fotografii a při příští návštěvě snímky porovná. Při rizikovém nálezu doporučí histologické vyšetření. Při něm se odebere vzorek tkáně a pošle se do laboratoře na přezkoumání.
Základní vyšetření u kožního lékaře je hrazeno ze zdravotního pojištění. Na podrobnější preventivní prohlídku přispívá většina zdravotních pojišťoven v rámci speciálních dermatologických programů.
V roce 2020 uvedla Světová zdravotnická organizace, že každoročně jsou na světě diagnostikovány 2 až 3 miliony nemelanomových nádorů kůže a 132 000 maligních melanomů. Od 70. let 20. století počet nemocných roste, ale to je svým způsobem logické. Ještě v 70. letech jsme neměli ani páru o tom, že se ztenčuje ozónová vrstva a sluneční paprsky mohou být i něco jiného než příjemná cesta k opálené kůži.
---
Zdroj:
Liga proti rakovině: https://www.lpr.cz/