Rakovina mladých mužů. Proč vzniká a jak se léčí?
Nádory varlat postihují nejčastěji muže ve věkové skupině 15–35 let. Dobrou zprávou je, že je tato nemoc jedním z nejlépe léčitelných druhů rakoviny. Jaká je tedy správná prevence a léčba?
Výskyt rakoviny varlat
V posledních letech se rakovina varlat objevuje častěji než dříve. V České republice se nádor vyskytne u 8 mužů z 100 tisíců. Pokud se zaměříme na věkovou kategorii 15-35 let, pak je to dokonce 14 až 16 případů na 100 tisíc mužů. U těchto mladých mužů je rakovina varlat nejčastějším typem zhoubného nádoru, celkově nádory varlat tvoří asi 1 % všech mužských zhoubných nádorů.
Varlata vyrábějí spermie a mužský pohlavní hormon testosteron. Protože jde o párový orgán, zůstávají muži plodní i po případném odstranění varlete. Zákrok nemá nijak vliv na sexuální aktivitu..
Proč rakovina vzniká?
Vliv má pravděpodobně kouření a genetika. Muž, jehož otec měl rakovinu varlete, má přibližně 4krát vyšší pravděpodobnost výskytu. U bratrů stoupá riziko dokonce 6–8krát. Riziko roste také u těch, u koho už byla jednou diagnostikovaná rakovina varlete.
Vyšší výskyt je zaznamenán také u mužů s poruchou sestupu varlete do šourku (tzn. kryptorchismus). Varle zůstává někde na trase svého založení a definitivního umístění, nejčastěji v tříselném kanále nebo v dutině břišní. Tato vývojová odchylka se týká zhruba 3-5 % chlapců. Pokud varle nesestoupí ani do 6 měsíce, je nezbytná chirurgická léčba. V neposlední řadě jsou nádory varlete častější u mužů s chromozomálními vadami, například u Downova či Klinefelterova syndromu.
Prevence
Kromě časné léčby nesestouplého varlete neexistuje účinná prevence, pouze pravidelné samovyšetření. Postup při samokontrole je opravdu jednoduchý. Jakmile si muž všimne případných změn, měl by se objednat k lékaři: vhodná je konzultace s praktickým lékařem nebo rovnou urologem. Zdravá varlata jsou na pohmat hladká a elastická.
Kdy na kontrolu k lékaři?
- varle je tuhé,
- často má nerovný povrch,
- někdy je v něm drobná nebolestivá bulka,
- muž může pociťovat tíhu v šourku.
Vyšetření a diagnostika
Pokud má muž podezření na rakovinu varlete, měl by bez otálení navštívit urologii. Diagnózu rakoviny varlete lze potvrdit během pár minut: během prohlídky lékař vyšetří varlata pohmatem a ultrazvukem. Ten odhalí, pokud se změnila struktura tkáně varlete.
Pomoci mohou také takzvané onkomarkery, které se zjišťují z krve a po operaci mohou sloužit také jako ukazatel úspěšnosti léčby.
Po operaci se standardně doplňují další vyšetření, především CT nebo magnetická rezonance, které pomáhají určit rozsah onemocnění. Kontrolují se i uzliny a plíce, aby se vyloučily případná vzdálená ložiska nádoru (neboli metastázy).
Léčba rakoviny varlat
Léčba začíná prakticky ihned: muž by měl být operován ideálně do 24 hodin od stanovení diagnózy. Během operace se chirurgicky odstraňuje postižené varle. Následně se čeká na výsledky z histologie a zobrazovacích vyšetření, podle kterých se volí další postup. Většinou následuje chemoterapie, případně ozařování.
Lékaři pak muže s diagnózou nádoru varlete dlouhodobě sledují, protože existuje vyšší riziko vzniku nádoru na druhém varleti. Při správném léčebném postupu se podaří vyléčit více než 95 % mužů, kterým byla rakovina diagnostikována v počátečním stádiu. Také pacienti s pokročilým onemocněním, kdy se nádor rozšířil mimo varlata, mají dnes již velmi slušnou naději na úplné vyléčení.
Ve zkratce:
- Rakovina varlat je nejčastějším druhem nádoru u mladých mužů. Ve věku 15-35 let si diagnozu vyslechne průměrně 15 mužů z 100 tisíce. Počet diagnostikovaných stoupá.
- Muži s nesestouplým varletem by měli absolvovat pravidelné vyšetření ultrazvukem u urologa. Pravidelné samovyšetření varlat pomáhá odhalit rakovinu v počátečních stádiích.
- Nádor varlete může lékař potvrdit ihned při vyšetření, případně z krve. Urolog vyšetřuje pohmatem a ultrazvukem.
- Účinnou léčbou je chirurgické odstranění varlete. Po operaci probíhá pozorování a případně další léčba jako chemoterapie či ozařování. Vyléčení rakoviny varlat se povede u 95 % mužů.
- Muži nepřicházejí po odstranění varlete o svou plodnost ani sexuální sílu, protože varlata jsou párový orgán.
Zdroje: