Rakovina může postihnout i oči
Oko se skládá z mnoha částí a zhoubné bujení neboli rakovina může teoreticky postihnout kteroukoli z nich. V praxi se však s některými typy rakoviny, které postihují oko, setkáváme častěji.
Nejdůležitější druhy zhoubných nádorů, které mohou postihnout oko
- Maligní nitrooční melanom – nitrooční zhoubný melanom, který se může vyvinout z buněk cévnatky, řasnatého tělíska nebo duhovky, je nejčastějším druhem rakoviny postihující primárně oko u dospělých pacientů. I přesto je tento nádor mnohem méně častý než jeho „příbuzný“ – maligní melanom kůže. Nitrooční melanom může být tvořen dvěma různými typy buněk a prognóza onemocnění závisí do velké míry na tom, který z těchto dvou typů buněk v nádoru převažuje.
- Primární nitrooční lymfom – lymfomy jsou zhoubné nádory, které vznikají z imunitních buněk – bílých krvinek zvaných lymfocyty. Lymfomy vznikají nejčastěji v lymfatických uzlinách, kde je lymfocytů velké množství. Méně často však mohou vzniknout i v žaludku, plicích nebo (vzácně) v oku. Většina lidí, kteří trpí vzácným primárním nitroočním lymfomem, má vážnou poruchu imunitní systému. Poměrně často se jedná o pacienty s AIDS.
- Retinoblastom – tento typ zhoubného nádoru začíná v retině, což je odborný výraz pro oční sítnici. Je to nejčastější typ rakoviny oka vyskytující se u dětí. U přibližně jedné čtvrtiny dětí s retinoblastomem je tento nádor již vrozený.
- Meduloepiteliom – zhoubný nádor s tímto krkolomným názvem je velmi vzácný, ale i tak se jedná o druhý nejčastější typ rakoviny oka vyskytující se u dětí. Meduloepiteliom se jen zřídka rozšíří dále do těla, přesto je v rámci léčby většinou nutné celé oko chirurgicky vyjmout.
- Sekundární nitrooční nádory – tyto nádory původně začínají na jiném místě v těle a do oka se rozšíří až druhotně. Ve skutečnosti jsou tyto sekundární nádory oka podstatně častější než primární oční nádory. Do oka se nejčastěji šíří rakovina plic.
- Nádory očnice a dalších struktur oka – kromě samotného oka může zhoubné bujení postihnout i jeho okolní struktury. Nejčastěji to je kůže, kde vzniká maligní melanom. Mohou ale vznikat i nádory okolních svalů nebo nervů.
(vek)
Zdroj: www.cancer.org