Jak poznat nástup cukrovky u šedesátníka a zabránit jejím neblahým následkům?
Cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu – většina z nás o ní slyšela, ale koho napadne, že bude důvodem, proč na prahu seniorství možná budeme muset zcela změnit svůj dosavadní životní styl? Na prevenci nemoci je proto dobré pomyslet dříve, než se začne negativně projevovat svými komplikacemi a s ní spojenými zvýšenými riziky. Naopak čím dříve se cukrovka rozpozná, tím lépe je možné dostat všechna rizika spolu se samotnou nemocí pod kontrolu. Které varovné signály na cukrovku poukazují, jak co nejefektivněji využít období před jejím plným nástupem (prediabetes) a jak se co nejelegantněji vypořádat s překážkami, které do života šedesátníků přináší?
Varovné signály cukrovky nepřehlížejte, jednejte zavčas
Pokud váš organismus už nedokáže zužitkovat vlastní inzulin tak, jak by měl, a navíc se v těle sníží jeho produkce, dochází k nástupu cukrovky. Může to probíhat plíživě po dobu řady let a vůbec o tom nemusíte vědět. U někoho se objeví některé typické příznaky cukrovky:
- žíznivost navzdory pravidelnému příjmu tekutin,
- větší potřeba močení,
- rozmazané vidění,
- extrémní únava,
- hubnutí při normální chuti k jídlu.
Řada těchto příznaků však není spojena jen s cukrovkou (nejsou pro ni tzv. specifické), proto si je s ní nemusíte hned spojit. Častější močení u mužů může signalizovat problémy se zvětšenou prostatou a extrémní únava např. onkologické onemocnění. Navíc u žen se může nemoc projevovat jinak než u mužů, např. častějšími kvasinkovými či močovými infekcemi nebo vaginální suchostí.
Změna životního stylu je jedinou cestou k zamezení rozvoje cukrovky
V řadě případů se cukrovka neprojeví žádnými příznaky a prediabetes probíhá bezpříznakově. Vyplatí se proto na své zdraví nerezignovat a absolvovat pravidelné prohlídky u svého praktického lékaře. V případě, že zachytíte některý z výše popsaných příznaků, a nejste si jisti, zda je skutečně projevem cukrovky, není nic snadnějšího než vyhledat nejbližší ze 120 lékáren z řetězce Dr. Max, které v rámci služby Preventivní péče nabízejí možnost si z kapky krve nechat udělat odborný screening na koncentraci krevního cukru (glykémii). Konzultace vám může ušetřit mnoho vrásek pojících se s rozvinutou cukrovkou bez adekvátní péče. Termín si můžete rezervovat i online. Pokud se ukáže, že vaše glykémii je vyšší, než je fyziologické rozmezí, je na místě se objednat ke svému praktickému lékaři, který vás vyšetří, zahájí vhodnou léčbu, případně vás odešle ke specialistovi – diabetologovi.
Když se cukrovka zachytí včas, ideálně v období prediabetu, je možné díky režimovým opatřením, případně doplněným o některý z léků, zabránit rozvoji komplikací, které se s pokročilou cukrovkou neodmyslitelně pojí. Porušený metabolismus krevního cukru si totiž časem začne vybírat svou daň v podobě poruchy funkce malých (např. v očích nebo ledvinách) i velkých cév (např. v srdci nebo mozku). Jediným řešením, jak tomuto vývoji předejít je striktně dodržovat režim předepsaný lékařem – upravit jídelníček tak, aby v něm došlo k redukci konzumovaných sacharidů a navýšit pravidelný pohyb, kterými tělo uloženou energii dokáže ve větší míře než dosud spálit.
Změna režimu není jednoduchá pro nikoho, ale pro lidi, kteří si za celý svůj produktivní život na nějaký styl života zvykli, dvojnásob. Nespoléhejte se jen na léčbu, samotná bez změny životního stylu rozvoji cukrovky zabránit nedokáže.
Když už máte diagnózu, ve svém boji s cukrovkou nepolevujte
U řady lidí dojde k nástupu cukrovky navzdory jejich úsilí, ani poté však není dobré z kolejí nového životního stylu vyjíždět, a to i proto, že tím můžete nástup komplikací cukrovky jen uspíšit. Vaše strava by měla být dostatečně pestrá a zdravá už napořád, ačkoliv vaše chuťové potřeby mohou být nedostatečně uspokojované, preferujete sladké nebo nemáte možnosti si takovou stravu vždy připravit. Způsoby, jak si ji zajistit existují. Stejně tak je možné v každém věku navýšit pohyb, i kdyby mělo být jeho cílem jen udržení dosavadní kondice a prevence pádů. Kromě těchto dvou oblastí je třeba si ohlídat pravidelné užívání léčby a v případě inzulinu jeho správnou aplikaci. Pokud si nedokážete potřebnou péči o sebe ve všech těchto směrech zajistit, nebojte se oslovit svou rodinu s žádostí o pomoc, případně si zařiďte ošetřovatelku. Náklady vám dokáže snížit i využití příspěvků z fondu prevence zdravotních pojišťoven.
Pokud stále tápete v aplikaci léčby či odečítaní naměřených hodnot, nechte si vše lékařem raději zopakovat. Seniorům totiž ve větší míře hrozí stavy příliš nízké koncentrace cukru (hypoglykémie), které se navíc mohou projevovat netypickými příznaky, např. zmateností, nebo nemusejí mít příznaky vůbec žádné.
S pokročilým věkem se u mnohých prodlužuje i seznam užívaných léků (polypragmazie), některé léky se přitom ve svém účinku mohou s jinými negativně ovlivňovat. Pokud je to váš případ, zkonzultujte tyto tzv. lékové interakce v řetězci lékáren Dr. Max. Lékárník vám však může poradit i v řadě dalších oblastí spojených s nemocí, neváhejte s ním svůj problém probrat.
Speciální péči vyžaduje i pokožka diabetika
V řetězci Dr. Max nabízejí diabetikům také poradenství v oblasti péče o pokožku. Při cukrovce totiž dochází k pomalejšímu hojení drobných ran, případně jejich zanícení, zejména na končetinách. Vyplatí se posílit pravidelnou hygienu nohou, neopomeňte ani jejich osušení a pravidelně a důkladně je promazávejte zvlhčujícím a zvláčňujícím krémem s obsahem urey značky Dr. Max. Odumřelou vrstvu kůže je třeba pravidelně šetrně odstraňovat. Hodí se k tomu skleněná škrabka Dr. Max. Pro udržení hygieny nohou v obuvi je třeba nosit vždy ponožky, případně si můžete pořídit navíc antibakteriální sprej na nohy a boty Dr. Max. I chodidla si jednou ročně zaslouží podrobnější kontrolu lékařem. Pokud by měl pocit, že jste v ohrožení tzv. diabetické nohy, odešle vás do specializované podiatrické ambulance.
(pok)
Zdroje:
- Sheikh Z. WEB MD, February 05, 2024. Dostupné na: webmd.com/diabetes/what-is-prediabetes
- Mayo Clini. Prediabetes. Mayo Clinic, 2024. Dostupné na:/www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prediabetes/diagnosis-treatment/drc-20355284
- American Diabetes Assiciation (ADA). Prediabetes. With prediabetes, action is the best medicine. ADA, nedatováno. Dostupné na: https://diabetes.org/about-diabetes/prediabetes