Krém, který působí jako lokální anestetikum a využívá se například při aplikaci injekce, při odběru krve nebo při očkování, mohou rodiče aplikovat na kůži svých dětí již od narození. Je ale potřeba dbát na specifika dětské pokožky, jako je například nepoměr mezi hmotností dítěte a povrchem těla, který představuje výrazně vyšší riziko otravy ze zevně aplikovaných látek. Důležité je také zohlednit případná onemocnění miminka.
Pozor při poruchách funkce hemoglobinu
Obsažené účinné látky v krému, lidokain a prilokain, působí na kožní receptory bolesti. Díky tomu zajistí krém znecitlivění v místě plánovaného vpichu jehly. Právě prilokain ale může ve vysokých dávkách u některých dětí zvyšovat tvorbu methemoglobinu – formy krevního barviva hemoglobinu. To však není schopné plnit funkci přenosu kyslíku. Problém se týká zejména kojenců do třech měsíců a pacientů s chybějícím enzymem glukózo-6-fosfodehydrogenázy (dědičná porucha metabolismu červených krvinek). Proto je nutné, aby celkové množství použitého krému rodiče u svých potomků pečlivě sledovali.
Kdy dbát zvýšené opatrnosti?
Zvláštní pozornost při užívání krému je nutná u pacientů s vrozenou nebo získanou methemoglobinémií (porucha funkce hemoglobinu). Tito pacienti jsou totiž citlivější k projevům methemoglobinémie způsobené léky.
U dětí s atopickou dermatitidou se nechává krém působit kratší dobu, než je běžné u zdravých dětí stejné věkové kategorie. Obvykle stačí pouze 15 až 30 minut. Delší doba působení by totiž mohla způsobit nežádoucí lokální reakce, například zarudnutí kůže.
Kolik krému dát nejmenším?
U novorozenců a kojenců do 2 měsíců věku je doporučená dávka až 1 gram s aplikací na plochu 10 cm2. Doba působení je 1 hodina. Pro kojence ve věku 3 až 11 měsíců je doporučené množství 2 gramy krému na 20 cm2 s dobou působení 2 hodiny. Batolatům do 5 let věku a dětem ve školním věku mohou rodiče nanášet větší množství krému – vždy ale v závislosti na věku dítěte.
A kdy krém naopak nepoužívat vůbec?
- Znecitlivující krém by neměli používat rodiče u svých předčasně narozených dětí (před 37. gestačním týdnem).
- Krém nesmějí používat ani novorozenci a kojenci do 12 měsíců, kteří jsou léčeni léky označovanými jako induktory tvorby methemoglobinu.
(pak)
Zdroje:
SPC Emla. Dostupný na: http://www.sukl.cz.
Leták Emla pro děti. Aspen Europe GmbH, Praha.
Macháčková K. Specifika péče o pokožku v dětském věku. Pediatrie pro praxi 2008; 9 (5): 298–300.