Jak poznám, že předepsané léky opravdu fungují?
Máte za sebou nezbytná vyšetření, která potvrdila diagnózu osteoporózy, chystáte se užívat přípravky od lékaře. Zaberou? Jak rychle? A jak to zjistím?
Výsledky nejsou ihned
Podobné otázky s největší pravděpodobností napadnou většinou pacientů. Osteoporóza je totiž vskutku záludná nemoc. Přichází plíživě a ztratíte dost kostní tkáně, než se projeví. Stejně pomalu však probíhá i její léčba. Na první objektivní výsledky si pacient musí často počkat i půl roku.
Nejjednodušším způsobem jak zjistit, zda vám léky pomáhají, je pravidelně se měřit a vážit. V průběhu léčby by vaše výška neměla klesat. Stejně tak nejspíš nebudete ubývat na váze, tedy v případě, pokud nezměníte životní styl. Možná také zjistíte, že se u vás během léčby již neobjevují záchvaty silné bolesti páteře vystřelující i do hrudníku. To je totiž příznak kompresní zlomeniny obratle. Blízcí si také třeba všimnou, že se vám záda už více nekulatí. Vhodná léčba osteoporózy by totiž měla zabránit dalšímu zvětšování prohnutí hrudní páteře. Užitečné je i měření rozpětí paží.
Spolehlivé metody
Opravdu spolehlivé výsledky vaší léčby vám však mohou přinést pouze odborná vyšetření. Po čtyřech až šesti měsících by vám lékař měl biochemicky vyšetřit krev, případně i moč. Důležité jsou koncentrace enzymů (ALP, GMT) a ukazatel kostní novotvorby – osteokalcin. Komplexní biochemické vyšetření poskytne informaci nejen o aktivitě kostní remodelace, ale i o výkonnosti vašeho metabolismu. Při léčbě kalcitoninem se biochemické vyšetření provádí až za šest měsíců. Tímto vyšetřením lékař mimo jiné pozná, jestli léky užíváte pravidelně.
Každé dva roky (při léčbě fluoridy pak každoročně) byste měla podstoupit denzitometrické vyšetření. Rozhodně se nebojte zeptat na jeho výsledky a vše si nechte důkladně vysvětlit. Podstatné je posuzovat změny všech hodnot na základě dlouhodobého sledování.
Léčení osteoporózy vyžaduje spoustu trpělivosti a disciplíny. Zkuste svým kostem pomoci i vhodným cvičením a úpravou jídelníčku. Nejvíc pro sebe můžete udělat jen vy samy.
Zdroj: Štěpán J. Osteoporóza v praxi. Triton 1997.
(ela)