Zdravý životní styl jako základ
K posílení imunitního systému byste měli dodržovat následující základní pravidla zdravého životního stylu:
- Nekuřte.
- Jezte hodně ovoce a zeleniny.
- Pravidelně cvičte.
- Udržujte si optimální váhu.
- Alkohol pijte jen přiměřeně.
- Dopřejte si dostatek spánku.
- Snažte se předcházet infekcím (pravidelným mytím rukou, dostatečnou tepelnou úpravou masa atd.).
- Snažte se vyhnout psychickému stresu (zejména tomu dlouhodobému).
Často diskutovaný pobyt v chladu pravděpodobně sám o sobě náchylnost k infekcím nezvyšuje. To, že např. chřipkové epidemie jsou častější v zimních měsících, je pravděpodobně dáno tím, že lidé tráví v tomto období více času v uzavřených prostorách v úzkém kontaktu s ostatními lidmi, kde se mohou snáze nakazit. Virus chřipky také zůstává déle ve vzduchu a lépe se šíří, když je vzduch studený a méně vlhký. Obezřetní bychom proto měli být zvláště v tomto období.
Imunitní systém už ve stáří nefunguje, jak má
Nejohroženější skupinou pro virové nákazy jsou beze sporu starší lidé, jejichž imunitní systém už nefunguje tak, jak má. Jsou obecně náchylnější k infekcím dýchacího ústrojí. Nejlepší ochranou proti chřipce je u nich očkování. Nejvhodnější doba pro očkování nastává ještě před začátkem chřipkové sezóny, která nás pravidelně postihuje v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem. Ideálním termínem pro očkování je proto říjen a listopad.
Vitaminy a minerály k posílení imunity
Senioři také kvůli menšímu příjmu stravy a její menší pestrosti trpí častěji nedostatkem vitaminů a minerálů, které jsou potřebné pro normální funkci imunitního systému. Jedná se zejména o vitaminy A, D, E, C, B6, B12 a kyselinu listovou (vitamin B9).
- Vitamin A stimuluje bílé krvinky k tvorbě protilátek a udržuje kůži a povrch sliznic v dobré ochranné pohotovosti proti infekcím.
- Podstatnou roli nejen ve vrozených imunitních pochodech hraje vitamin D, který také snižuje životaschopnost nitrobuněčných patogenů. Ukázalo se, že jeho množství v krvi bylo klíčové právě ve zvládání onemocnění covid-19. Existuje jasná negativní korelace mezi jeho hladinou a počtem případů onemocnění a mezi hladinou vitaminu D a počtem úmrtí způsobených tímto onemocněním. Jelikož se sluneční paprsky UVB podílejí na tvorbě vitaminu D v kůži, hrozí jeho nedostatek zejména v zimních měsících. To platí pro lidi, kteří se slunečním paprskům zdravě vystavují. Pokud ale používáte opalovací prostředky se SPF 30 a výše či se slunečních paprsků straníte, pak doplňovat vitamin D potřebujete i na jaře a v létě. To se týká starších lidí i malých dětí. U nich je podávání vitaminu D nejen prevencí křivice, ale i cukrovky 1. typu.
- Jedním z nejdůležitějších antioxidantů je vitamin E, který spolu s vitaminem A podporuje schopnost imunitních buněk usmrcovat bakterie a viry. Je však třeba mít na paměti, že nadměrné dávky vitaminu A a E mohou působit toxicky.
- Spotřeba vitaminu C, který snižuje únavu, působí jako antioxidant a podporuje správnou funkci bílých krvinek, se při infekci zvyšuje, proto je třeba jej do organismu dodávat ve zvýšeném množství. Patří totiž mezi vitaminy, které si člověk nedokáže v těle sám vytvořit a musí ho přijímat ve stravě.
- Často panuje domněnka, že vitaminy B působí jako jeden celek (tzv. B-komplex). Pro normální funkci imunitního systému je však nejdůležitější vitamin B6, B12 a kyselina listová. Jejich nedostatek způsobuje pokles aktivity imunitních buněk a scvrkávání brzlíku, kde některé tyto buňky dozrávají.
Tab. Hlavní zdroje vitaminů posilujících imunitní systém
Vitamin |
Zdroj |
A |
pouze živočišné potraviny – játra, tučné mléčné výrobky, rybí olej, karoten (výchozí látka vitaminu A): červená a žlutá zelenina, ovoce, listová zelenina
|
D |
rybí tuk, játra, mořské ryby, žloutek, máslo
v kůži se tvoří působením slunečního záření
|
E |
rostlinný olej, celozrnné produkty, listová zelenina, ořechy, žloutky |
C |
ovoce (zejména citrusové a bobulové, kiwi), zelenina (paprika, brokolice, rajčata, brambory), vnitřnosti |
B6 |
celozrnné produkty, ledviny, játra, maso, ryby, žloutky |
B12 |
játra, ledviny, maso, žloutky |
kyselina listová |
játra, kvasnice, listová zelenina, mouka, rýže, luštěniny a vejce |
Z minerálních látek do funkcí imunitního systému zasahují železo, měď, mangan, chrom a zejména selen a zinek.
- Nedostatek železa způsobí snížení fyzické aktivity, únavnost a pokles buněčné imunity. Železem se však mikrobi živí, a jeho nadbytek tak působí naopak negativně. Z tohoto důvodu se doplňování normální stravy preparáty obsahujícími železo většinou nedoporučuje.
- Nedostatek selenu se projeví sníženou aktivitou bílých krvinek a tvorbou protilátek. Jeho hlavním zdrojem jsou cereálie a mořské plody.
- Zinek působí jako antioxidant, při jeho nedostatku dochází ke scvrkávání brzlíku. Vyskytuje se hlavně v obilninách, luštěninách, mase, sýrech a vejcích.
Preferovanou možností by měl být dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě. Pokud to však není možné zajistit, poslouží k tomu doplňky stravy, komplex vitaminů podporujících správné fungování imunity najdete např. v SOS Vitamin komplexu Orling.
(mafi)
Zdroje:
Kol. autorů. How to boost your immune system. Harvard Health Publishing: Harvard, 2020. Dostupné na: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system?fbclid=IwAR0I744OnAqF8TmaC06ZVcvRBqt0kkLUtoMwSOlPjMN5yMprLM_ayMYorLY.
Tuček M. a kol. Hygiena a epidemiologie. Karolinum: Praha, 2013.
Ferenčík M., Rovenský J., Shoenfeld Y. a kol. Imunitní systém. Informace pro každého. Grada: Praha, 2005.
Illie P. CH., Stefanescu S., Smith L. The role of vitamin D in the prevention of coronavirus disease 2019 infection and mortality.
Aging Clinical and Experimental Research 2020, 6. května.