Bez obav i novorozencům
Krém obsahující dvě znecitlivující látky – lidokain a prilokain – se běžně využívá v ordinacích dětských lékařů k místnímu znecitlivění kůže před vpichem injekční jehly při očkování nebo odběrech krve. Rodiče ho tak mohou bez obav využívat pro úlevu od bolesti již u novorozenců.
Jak používat krém u miminek?
Pro jednotlivé věkové kategorie platí různá pravidla dávkování. U novorozenců a kojenců ve věku 0–2 měsíce tvoří doporučená dávka 1 g krému. To odpovídá přibližně 3,5 cm dlouhému přípravku vytlačeného z tuby. Krém se nanáší na plochu maximálně 10 cm2 a nechává se na kůži maximálně hodinu.
U dětí od 3 do 11 měsíců je ale možné použít již dvojnásobnou, u batolat ve věku 1–5 let 10násobnou, a u dětí ve věku 6–11 let dokonce 20násobnou dávku krému. Při použití krému budete potřebovat neprodyšný obvaz nebo náplast, kterou ošetřené místo překryjete.
Pozor na přecitlivělost
Pokud víte, že váš potomek trpí přecitlivělostí na účinné látky krému nebo na některou z jejich pomocných látek, znecitlivující krém pro něj není vhodnou volbou. Mohl by u něj totiž vyvolat kožní reakce. Po krému by ale neměli sahat ani rodiče předčasně narozených dětí.
Přechodné reakce v místě, kam krém na kůži dítěte nanášíte, patří k nejčastějším nežádoucím účinkům krému a nepředstavují žádnou závažnou komplikaci při jeho použití. Jak se reakce na krém projevuje?
- Ošetřené místo se zabarví dočervena a může se na něm vytvořit otok.
- Kůže, na kterou nanesete krém, může naopak zblednout.
- Méně často může být místo aplikace horké na dotyk.
Jednoduchý způsob úlevy od bolesti
Znecitlivující krém, který je možné běžně koupit v lékárnách, je velmi jednoduchým a účinným způsobem, jak dětem všech věkových kategorií ulevit od bolesti při vpichu jehly. Prokázala to řada klinických studií. Místní podráždění kůže se projevuje jen u některých jedinců a není třeba se ho obávat.
(pak)
Zdroj:
SPC Emla. Dostupné na: www.sukl.cz.