Je zima skutečně ideálním obdobím pro alergologické diagnostické testy?
V průmyslově vyspělých zemích pozorujeme v posledních desetiletích
trvalý nárůst alergických onemocnění mnohde postihujících 30–40%
populace.
Jak vlastně vzniká alergie na konkrétní látku
Podstatou alergie je neadekvátní, přehnaná reakce pacientova imunitního systému, který látku pro jiného neškodnou rozezná jako škodlivinu a začne proti ní vytvářet protilátky určitého druhu, který je nazýván imunoglobulin E. Reakce této protilátky s alergenem spouští v těle pacienta celou řadu dalších pochodů, které nakonec vedou k vlastním projevům alergie – k vyrážkám, zánětu spojivek, rýmě, astmatu, potravinovým i celkovým reakcím.
Jak se potvrdí typ alergie
O tom, zda je určité onemocnění způsobeno alergií, nebo ne, svědčí někdy již pouhý důkladný rozbor příznaků a vyšetření pacienta, pro potvrzení jsou však většinou nutná další vyšetření, která prokážou přítomnost alergických protilátek v krvi pacienta. Nejčastěji jsou prováděny kožní vpichové (prick) testy a laboratorní stanovení z odebrané krve. To je možné provést kdykoliv a není ničím omezováno. Kožními prick testy vpravujeme do kůže pacienta celou řadu alergenů a za patnáct minut sledujeme reakci.
Toto vyšetření již má řadu omezení:
- akutní horečnaté onemocnění pacienta
- akutní alergické projevy
- léčba antihistaminiky – ta musí být několik dní před testem vysazena
- léčba kortikoidy a léky na potlačení imunitní reakce
- kožní onemocnění znemožňující odečet testů
- celková reakce po předchozích testech
- těhotenství
Z těchto omezení vyplývá, že testy na většinu pylových alergenů je nejlépe provádět v klidovém období, kdy je minimální koncentrace pylů v ovzduší, což je období zimní. Pro ostatní alergeny, roztočové nebo zvířecí a potravinové, to však neplatí, protože jejich koncentrace nemají takovou sezonní variabilitu. Z praktického hlediska je ovšem nejvýhodnější provést všechny testy najednou v zimě. Minimalizuje se tím počet nežádoucích reakcí, které by v sezoně mohly být silnější než v klidovém období. Pokud ale plánujeme testovat například pouze potravinové nebo zvířecí alergeny, není termín vyšetření na sezoně příliš závislý. Pravidlo testovat pouze v zimně tedy není absolutní dogma a neplatí vždy a pro každého.
(van)