Co je to srdeční věk?
Pojem srdeční věk se užívá pro posouzení stavu vašeho srdce, potažmo vašich cév. Může být stejný nebo vyšší než váš skutečný věk. Čím vyšší srdeční věk je, tím vyšší máte pravděpodobnost infarktu nebo cévní mozkové příhody.
Srdeční věk se stanovuje na základě přítomnosti či nepřítomnosti rizikových faktorů důležitých pro vznik srdečních onemocnění. Některé z těchto faktorů, jmenovitě věk a genetickou zátěž, nemůžeme nijak ovlivnit. Jiné, a těch je podstatně více, svým chováním ovlivnit můžete. Jedná se o:
- kouření,
- vysoký cholesterol,
- vysoký krevní tlak,
- nadváha,
- nedostatek pohybu.
Jak tyto rizikové faktory snižují váš srdeční věk?
Kouření
Asi nikoho nepřekvapí, že jedním z největších problémů pro naše srdce je vdechování cigaretového kouře. Vědecké studie ukazují, že u kuřáků je až dvakrát vyšší riziko infarktu než u lidí, kteří nikdy nekouřili. Jeden z důvodů, proč kouření tak zvedá srdeční věk tkví v tom, že chemické látky, které cigaretový kouř obsahuje, poškozují výstelku tepen, které jsou potom náchylnější k usazování tukových částic. Jejich hromadění poté způsobuje jejich zúžení.
Vysoký cholesterol
O vysokém cholesterolu slyšíme na každém rohu, v televizi i v rozhlase. Hrozí nám tehdy, pokud přijímáme potravu bohatou na tuky a dojde-li ke zvýšení hladiny takzvaného špatného neboli LDL cholesterolu. Tento cholesterol se ukládá v poškozených místech cév, kde vytváří tzv. aterosklerotické pláty, které poté zužují cévy. V místě za zúžením dochází k menšímu prokrvení a zásobení kyslíkem. Rizikovými potravinami s ohledem na obsah cholesterolu jsou hlavně uzeniny, smetanové výrobky či vysokoprocentní sýry.
Vysoký krevní tlak
Optimální hodnota krevního tlaku se pohybuje okolo 120/70 mm Hg. Za krajní hodnoty, kdy ještě hovoříme o normálním krevním tlaku, považujeme hodnotu 140/90 mm Hg. Problém u vysokého krevního tlaku spočívá hlavně v tom, že postižený nepociťuje žádné příznaky, jako je tomu u jiných onemocnění. Pacienti si tedy dlouho neuvědomují, že jsou nemocní, a dopady neléčené nemoci jsou tak horší. Vysoký krevní tlak se opět negativně podepisuje na stavu vnitřní výstelky cév a spolupodílí se na vzniku již zmíněných aterosklerotických plátů.
Nadváha
Pokud trpíte nadváhou, nebo dokonce obezitou, měli byste vědět, že je u vás vyšší riziko vysokého krevního tlaku nebo vysokého cholesterolu. Vyšší tělesná hmotnost je ovšem problémem i pro jiné tělesné soustavy, než je ta cévní. A jak lze poznat, že trpíte nadváhou? Nejlepším způsobem je najít si na internetu kalkulátor BMI. Do něj zadáte svou výšku a váhu a on vám již sdělí, zda trpíte nadváhou, či nikoli. Pokud ovšem sháníte něco rychlejšího nebo něco, kdy se nebudete muset spoléhat na techniku, změřte si obvod svého pasu. Ženy by měly mít obvod pasu pod 80 cm a muži pod 94 cm.
Nedostatek pohybu
Nedostatek pohybu úzce souvisí s většinou toho, co již bylo zmíněno. Obecně lze říci, že cvičení pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění. Udává se, že pokud budete cvičit alespoň 150 minut za týden, snížíte riziko infarktu až o 35 %. A nemusí se jednat o žádné silové cvičení. Stačí, když se půjdete každý den alespoň na chvíli proběhnout. A pokud vám běh nic neříká, nezoufejte! I rychlá chůze může být dosti efektivní ochranou před srdečním onemocněním.
Několik tipů na závěr
Pokud jste po přečtení tohoto článku zjistili, že se vás týká jeden a více zmíněných rizikových faktorů, nepropadejte panice! Pořád je čas na to něco s tím udělat!
Pokud jste kuřák, rozhodně se vyplatí s kouřením skončit. Riziko infarktu se totiž již po roce bez cigarety zmenší na polovinu! S vysokým cholesterolem si zase poradíte, pokud ze svého každodenního jídelníčku vyřadíte rizikové potraviny, například již zmíněné uzeniny. Na oplátku zařaďte více ovoce a zeleniny, prospějete tím nejen svému srdci a cévám. Pro boj s vysokým krevním tlakem je základem taktéž změna jídelníčku. Jedná se hlavně o snížení příjmu solí a alkoholu. Pomůže taktéž aktivnější styl života. A nakonec je tu nadváha a nedostatek pohybu. Ty, jak již bylo řečeno, jdou spolu ruku v ruce. A zároveň je boj proti nim jedním z nejlehčích. Stačí vzít partnera nebo psa nebo se odhodlat sám a vyjít si na zdravotní procházku.
A malá rada na závěr. Pokud byste chtěli zjistit, jaký je věk vašeho srdce, tak vězte, že to není nic složitého. Stačí, když si na internetu zadáte vhodné heslo do vyhledávače a vyjedou na vás desítky stránek nabízejících výpočet věku vašeho srdce. Nezbývá než na nějaký kliknout a po zadání pár základních informací o své osobě se dozvíte, zda je vaše srdce starší než vy.
(ver)
Zdroje:
https://www.benenden.co.uk/be-healthy/body/how-to-lower-your-heart-age/
https://www.surreycc.gov.uk/people-and-community/surrey-matters/wellbeing/heart-age-test
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/expert-answers/heart-age/faq-20322777
https://www.cdc.gov/vitalsigns/heartage/index.html
https://www.texasheart.org/heart-health/heart-information-center/topics/heart-disease-risk-factors/