Ječné zrno - jak se léčí a možnosti prevence
Ječné zrno, hordeolum, je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Typicky se projevuje otokem, zarudnutím a bolestí postiženého víčka. Zánět mazové žlázky v naprosté většině případů způsobují bakterie ze skupiny stafylokoků. Vzniká v případě, že dojde k ucpání vývodu žlázky a hromadění mazu.
Co jste možná netušili...
Název onemocnění vyšel z podobnosti abscesu kolem žlázky se zrnky ječmene. Vypadá to, jako by Vám jedno z nich ulpělo na očním víčku. Komu jej jako první připomínal se dnes už pravděpodobně nedozvíme. Jisté je, že léčbou ječného zrna se zabývali již starověcí Egypťané. K tomu účelu doporučovali obklady ze směsi ječné mouky a medu.
Jak vzniká ječné zrno
Zánět mazové žlázky v naprosté většině případů způsobují bakterie ze skupiny stafylokoků. Vzniká v případě, že dojde k ucpání vývodu žlázky a hromadění mazu. Ten je ideálním prostředím pro množení bakterií, které pronikají do oka z okolní kůže. Žlázky se často ucpávají při nedostatečné hygieně očí nebo nevhodném používání make-upu. Průnik bakterií do svých očí usnadňujete tím, že se jich dotýkáte špinavýma rukama nebo používáte nesprávně ošetřené kontaktní čočky.
Na vzniku zánětu se může podílet i celkové oslabení obranyschopnosti Vašeho organismu, například při cukrovce.
Jak se projevuje...
Prvním příznakem ječného zrna je bolest očního víčka. Do několika dnů od jejího vzniku se Vám na něm objeví červený váček. Pod ním bývá skryta dutinka naplněná žlutým hnisem. Váček tlačí do oka a způsobuje nepříjemné pocity při mrkání. Vyvolává ve Vás pocit, že mátě neustále v oku nějaké cizí tělísko.
Absces postupně dozrává a obvykle do týdne sám praskne. Hnis se vyplaví a zánět žlázky se sám zahojí.
Jak se potvrdí...
Diagnostika onemocnění není nijak složitá. Lékaři obvykle stačí pouhý pohled na Vaše oko. V některých případech může provést i podrobnější vyšetření oka s everzí (obrácením) víčka.
Žádné krevní testy ani zobrazovací metod nejsou zapotřebí.
Jak se léčí ječné zrno
Onemocnění není nijak vážné, můžete jej ošetřovat i sami doma. Zrání abscesu můžete urychlit přikládáním teplých obkladů na oko. V komplikovaných případech Vám může lékař doporučit užití antibiotické mastičky nebo očních kapek. Většinou však není žádná léčba nutná.
Co dál...
Ječné zrno je nezávažné onemocnění, které obvykle do několika dnů samo zmizí. I banální případy se však mohou nepříjemně zkomplikovat. Ječné zrno si můžete splést i se zánětem slzných žlázek. Ty se obvykle navíc projevují zvýšenou teplotou. Zánět může přestoupit do hlubších žlázek a způsobit zánět s otokem celého víčka. V takových případech je nutná návštěva u očního lékaře. Stejně se zachovejte i v případě, že se Vaše ječné zrno do týdne nezlepší.
Jak se tomu všemu vyhnout...
Hlavním způsobem prevence je dodržování základních hygienických pravidel. Myjte si často ruce, nedotýkejte se špinavými prsty svých očí. Důležitá je i hygiena Vašeho obličeje. Každodenní oplachování očí vlažnou vodou by mělo být samozřejmostí.
Dalším faktorem, který může dráždit Vaše oči a přispívat ke vzniku zánětu mazových žlázek, je make-up. Měli byste k němu používat jen kvalitní kosmetiku. Před spaním je nutné se důkladně odlíčit. Zbytky očních stínů nebo řasenky mohou ucpat vývody žlázek.
Dodržujte pravidla užívání kontaktních čoček. Používejte k jejich ošetřování předepsané roztoky a nepřekračujte dobu použití.
Ječná zrna se mohou i opakovat. Jejich častější výskyt je známkou zanedbané hygieny nebo celkového oslabení Vašeho imunitního systému. V takovém případě je nutné provést podrobnější testy. Při recidivách je vhodné zvýšit příjem vitamínů skupiny B.