Ječné zrno - jak ho poznáme a co s ním dělat
Ječné zrno je pupínek nebo váček, který se může vytvořit na horním i dolním očním víčku. Je způsobeno bakteriemi, které většinou žijí na povrchu očního víčka, aniž by působily nějaké obtíže.
Může se s ním potkat každý
Ječné zrno se odborně nazývá hordeolum a lidé si ho občas pletou s podobným onemocněním očního víčka, které však není infekčního původu a je označované jako chalazion. Ječné zrno prý může být způsobeno špatnou výživou, nedostatkem spánku a hlavně zanedbáváním hygieny, ale ve skutečnosti se s ním může v životě potkat úplně každý.
Hlavní fakta o malém, ale nepříjemném onemocnění
- Místa výskytu – ječné zrno je většinou umístěné na vnější straně očního víčka, a je tedy od počátku snadno viditelné jako malý pupínek. Někdy však může ječné zrno vzniknout i na vnitřní straně očního víčka, a i když tam také působí potíže, není tak snadno viditelné.
- Projevy – počáteční bílý pupínek postupně zčervená, trochu oteče a stane se bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.
- Léčba – ječné zrno v naprosté většině případů nepředstavuje pro naše oči a zrak žádné nebezpečí, je možné ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní. Za několik dní praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud ječné zrno přetrvává déle než zhruba týden, doporučuje se vyhledat lékaře, který může předepsat mast s antibiotiky nebo další léčbu.
- Možnosti prevence – základní prevence ječného zrna spočívá hlavně v pečlivé hygieně. Důležitá je čistota rukou, především pokud používáme kontaktní čočky. Také kosmetika a make-up používaný na oční partie by měly být co nejkvalitnější a zároveň udržované v úzkostlivé čistotě.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com