Jeden lék, více forem. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Léčivé přípravky jsou dostupné v mnoha formách – od kapek a sirupů, přes tablety a tobolky až po čípky a globule. Některé léky existují dokonce ve více formách. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaká jsou jejich užití? Dozvíte se z odpovědí farmakoložky Ing. et Mgr. Alexandry Izraelové na nejčastější otázky na toto téma.
1. Jak se vstřebává klasická tableta léku proti bolesti, jak se z ní uvolňuje účinná látka? Proč se mluví o zatěžování jater, když tableta prochází zažíváním?
Požitá tableta putuje trávicím systémem, přičemž účinná látka je absorbovaná převážně v tenkém střevě, odkud se portální žilou dostává až do jater, ve kterých probíhá látková přeměna, tzv. metabolizace. V játrech tímto dochází ke snížení účinku ústně podaného léku. Tento proces se nazývá první průchod játry a snižuje dostupnost účinné látky. Týká se všech léčiv přijímaných ústy, protože játra zpracovávají vše, co sníme a vypijeme, včetně léků a škodlivin, ještě předtím, než se to dostane do krevního oběhu.
2. Jak funguje čípek a jaké jsou jeho výhody například oproti běžné tabletě? Proč se užívá hlavně u dětí?
Čípky nacházejí praktické uplatnění, když dítě nemůže (kvůli zvracení) nebo nechce přijímat ústně podávané přípravky, ale také když je plačtivé, rozmrzelé nebo spící. Čípky tají při teplotě těla nebo se v konečníku rozpouštějí, a tudíž umožňují bezbolestné podání i u těch nejmenších. Svým tvarem, velikostí a konzistencí jsou vhodné pro podání do konečníku a mohou působit místně (například tišit problémy s hemoroidy, působit projímavě či protizánětlivě) nebo celkově s nástupem účinku do 15 minut od podání.
3. Jaké jsou výhody a nevýhody místní léčby oproti celkové – jaký rozdíl s ohledem na nežádoucí účinky léčby dělá, když si třeba namažu léčivou látku mastí nebo krémem, nebo spolknu tabletu s ní?
Hlavní výhody místní léčby spočívají v tom, že lék působí tam, kde ho aplikujeme bez průniku do dalších částí těla. V případě léků nanášených na kůži, jako jsou masti nebo krémy, lék neprochází trávicím traktem, a tak jej ani nezatěžuje, neprochází játry, nedochází k interakci mezi potravou a přijímaným léčivem, a jsou tak snížené jeho nežádoucí účinky na úrovni zažívacího traktu i ty celkové.
4. Jak funguje tableta s prodlouženým uvolňováním? K čemu je prodloužené uvolňování dobré?
Tableta s prodlouženým uvolňováním znamená, že je léčivá látka uvolňovaná v těle řízeně, v krevní plazmě je stejnoměrná hladina po požadovanou dobu, což se projeví menšími výkyvy hladiny léčiva v krvi, sníženou frekvencí dávkování a nižším výskytem nežádoucích účinků. Klasické tablety mají rychlý nástup účinku, což také znamená, že je léčivá látka rychle uvolněná a tablety je třeba užívat častěji, v pravidelných intervalech několikrát denně. Hlavní výhody tablet s prodlouženým uvolňováním jsou tudíž zvýšená efektivita léčby a snížení celkového množství léku potřebného k léčbě.
5. Jaký je rozdíl mezi tobolkou a tabletou?
Tablety jsou výlisky, které se pro snazší identifikaci vyrábí v různých tvarech a barvách s případnými dělícími rýhami, gravurou nebo potiskem. Tobolky jsou duté želatinové obaly plněné léčivými látkami. Měkké tobolky jsou plněné léčivy olejovitého charakteru. Tvrdé tobolky jsou tvořené dvěma dutými částmi, které do sebe zapadají a v sobě uzavírají léčivo.
6. Jaký je rozdíl mezi čípkem a globulí?
Čípek i globule jsou polotuhé lékové formy, které tají nebo se rozpouštějí při tělesné teplotě. Čípek má podlouhlý tvar často podobný projektilu a je primárně určený k podání do konečníku, kdežto kulatá globule je určená k vaginálnímu podání.
7. Jak se liší složení jednotlivých lékových forem, co se týče obsahu pomocných látek?
V současné době existuje mnoho různých lékových forem, které lze podle skupenství rozdělit na plynné, kapalné, polotuhé a tuhé. Příprava nebo výroba každé lékové formy se řídí vlastními pravidly a pro zajištění optimálních vlastností požadované lékové formy a k udržení stability se v procesu výroby využívá množství pomocných látek. Jedná se například o rozpouštědla, emulgátory, plniva a pojiva, smáčedla, látky upravující viskozitu, antioxidanty, protimikrobní konzervační látky, barviva, látky upravující chuť a vůni atd. Všechny pomocné látky jsou zdravotně nezávadné, nemají léčebný účinek a slouží k usnadnění výroby, přípravy, uchovávání a podávání léků.
8. Jak fungují transdermální náplasti? Pro jaký typ léčiv a uživatelů jsou vhodným řešením?
Transdermální náplasti jsou moderní lékové formy, které se aplikují na zdravou kůži a léčiva díky ním procházejí kůží do podkožních tkání, kde působí místně, a do systémového krevního oběhu pro celkový účinek. Jsou vhodným řešením pro pacienty s polykacími potížemi, ať již z důvodu akutního onemocnění nebo například u onkologických pacientů. Mezi jejich pozitiva patří snadná aplikace i přerušení přívodu léčiva do těla, zajištění stálé hladiny léčiva v krvi a tím daná menší četnost dávkování. Jsou využívané nejčastěji při léčbě bolesti, u hormonální léčby (hormonální antikoncepce, hormonální substituční terapie), u některých srdečně-cévních onemocnění, k prevenci nevolnosti a zvracení nebo odvykání od kouření.
9. Užíval jsem svou léčbu nitrožilně, lékař mě převedl na podkožní podání, znamená to, že se musela navýšit dávka léku, aby měla léčba stejnou účinnost jako při nitrožilním podání. Je to spojeno s větší pravděpodobností nežádoucích účinků léčby?
Výhodou podkožního podání je oproti tomu nitrožilnímu snadnost a bezbolestnost aplikace a celkově nižší výskyt nežádoucích účinků. Po proškolení může aplikaci bez obtíží zvládnout pacient sám v domácím prostředí. Podkožní podání má oproti nitrožilnímu pomalejší nástup účinku, který je daný pomalým průnikem léčiva z podkoží přes mízní systém do krevního řečiště.
10. Proč je třeba, aby se některé léky rozpouštěly pod jazykem?
Bohatě prokrvená sliznice dutiny ústní umožňuje nástup účinku do minuty.
11. Je pravda, že inhalačně užívaná léčba skutečně působí jen tam, kam je inhalována, nebo může mít nežádoucí účinky srovnatelné jako léčba tabletová, případně nitrožilní.
Inhalačně bývají v podmínkách domácí léčby nejčastěji podávané léky proti astmatu, přičemž působí místně a zpravidla dochází k jejich okamžité absorpci v dýchacích cestách, což vede k minimalizaci celkových nežádoucích účinků léčby. Důležité je správná technika a nácvik správné inhalace z inhalátoru, doprovázený výplachem úst po každé aplikaci. Nízké dávky inhalačních kortikosteroidů působí lokálně, a proto nevedou k nežádoucím účinkům srovnatelným s nitrožilní léčbou nebo léčbou přijímanou ústy.
12. Ve kterých případech je vhodné kapky či sirupy podávat i jiným uživatelům než dětem? A proč?
Kapky a sirupy jsou tekuté lékové formy, které se snáze polykají, a proto mohou být vhodným řešením pro všechny pacienty s polykacími obtížemi.
Zdroje:
https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/lf/js19/osetrovatelske_postupy/web/pages/08-01-aplikace.html
http://www.olecich.cz/encyklopedie/co-je-to-lekova-forma-a-jake-druhy-jsou