Opakovaná onemocnění horních cest dýchacích jsou velmi komplexní problematikou. Jedná se v první řadě o infekce, které se šíří buď kapénkovou cestou, nebo jako kontaktní onemocnění. To znamená, že se ruce plné bacilů dostanou do kontaktu s vlastními sliznicemi úst či nosu. Ale to, jestli dané dítě (případně dospělý) onemocní, je v podstatě dáno poměrem mezi silou infekčního původce a kvalitou imunity dotyčného jedince.
Z různých důvodů
Je známo, že některé děti téměř nebývají nemocné a jiné doslova „chytí všechno“. Hlavními příčinami opakovaných infekcí horních cest dýchacích je samozřejmě oslabená imunita. Nicméně pokud se v průběhu roku objeví dvě a více infekčních epizod, může zde hrát roli i toxická zátěž těla. Vhodné je vyšetření na ORL (ušní, nosní, krční). To vyloučí vrozené vady či anatomické odchylky, které mohou tendence k těmto nemocem zvyšovat.
Slabá obrana
Imunita je částečně vrozená a částečně získaná. Větší výskyt infekcí horních cest dýchacích v dětském věku souvisí s tím, že obranný systém je ještě nevyzrálý a s původci chorob se teprve „seznamuje“. Klinicky významné oslabení imunity, kromě oné nevyzrálosti, může být dáno:
- nutričními nedostatky – nedostatkem vitaminu D, nezdravou stravou bohatou na energii a jednoduché cukry, ale bez vitaminů a důležitých minerálů,
- faktory životního stylu – děti vystavené pasivnímu kouření mnohem více trpí nemocemi, například astmatem, roli hrají i návštěvy většího kolektivu, protože zde se infekce snadno předávají,
- nadměrnou stresovou zátěží.
Co se mimo těchto tří hlavních faktorů na opakovaných infekcích může ještě podílet? Vliv má často i alergické postižení sliznic a též narušení imunitního systému na sliznicích a střevní mikroflóry podáváním antibiotik, především opakovaným.
Co dokážou homeopatika
Mnoho rodičů se snaží podpořit obranyschopnost dětí nejrůznějšími způsoby. Kupují bylinné přípravky, vitaminy i doplňky stravy s vírou, že zaberou a potomek bude už jen zdravý. Ne vždy to funguje. Homeopatické léky, které lze u často nemocných dětí nasadit, respektují základní pravidlo homeopatie: u zdravého jedince vyvolají stav, který je podobný stavu často nemocného dítěte. Je to léčba „podobného podobným“, a ne snaha jít proti něčemu, třeba bakteriím. Homeopatika mohou výrazně pomoci, ale je potřeba se zaměřit na dlouhodobé efekty a změnu celkové reaktivity metabolismu a imunitního systému. To mohou navodit jen terénní léky, tedy takové, které mají velmi hluboké působení. Podávat by se měly zpočátku v ředění 15CH 1× denně a postupně přejít třeba na podávání ředění 30CH 1× měsíčně, vždy v dávce 5 granulí.
Řešení najde každý
K nejčastěji používaným lékům patří následující homeopatika.
Arsenicum album – lék pro děti řešící nejen sklon k infekcím s alergickými projevy, ale případně také s astmatem. Katary horních cest dýchacích se často komplikují druhotnou infekcí. Nemoci jsou zejména zpočátku charakteristické nevelkou produkcí sekretu, který je pálivý a odírající. Potíže se horší venku a lepší se teplem ve všech formách. Pokud se objeví kašel, je těžší vleže či po půlnoci. Přípravek se hodí pro děti slabé, neklidné, s velkou úzkostí prakticky z čehokoliv.
Calcarea carbonica – pomáhá malým pacientům, kteří trpí na snadná nachlazení, zejména po vystavení se chladu. Sužují je především opakované angíny, záněty středního ucha a bronchitidy. Často u nich najdeme zvětšené krční mandle, lymfatické uzliny a hustý hlen. Celkově se jedná o děti obézní, s ochablým svalstvem. Lehce se unaví a zpotí, především na hlavě. Suché a teplé počasí jim dělá velmi dobře. Z jídel mají rády sladkosti a vejce.
Calcarea phosphorica – zabírá u dětí, které jsou spíše hubené a mají též alespoň mírně zvětšené lymfatické uzliny. Bývají citlivé na chlad, vlhko a změny počasí. Jsou však více aktivní než děti, pro které se hodí lék Calcarea carbonica. Ve škole mají problémy s udržením pozornosti, jsou neklidné, neposedné a snadno je ve třídě rozbolí hlava. Chutnají jim spíše tučná jídla, šunka, případně uzeniny.
Phosphorus – je-li váš potomek velmi citlivý jak po tělesné, tak i po emoční stránce, může mu pomoci tento preparát. Hodí se pro děti neklidné a snadno vzrušivé, které bývají přecitlivělé zejména na vůně a pachy. Snadno krvácejí z nosu a rýmy u nich rády sestupují na průdušky. Pak nastupuje kašel, který se horší mluvením či smíchem a vleže. Celkově těmto jedincům nesvědčí chlad, i když chtějí studené nápoje.
Pulsatilla – přípravek pro děti trpící často na záněty dutin, uší či průdušek. Jejich sliznice bývají postiženy hustým žlutým sekretem, který ale v noci vysychá. Nos se pak ucpe nebo se případný kašel mění na suchý. Všechny potíže se zhoršují v teple, během noci nebo konzumací tučného jídla. Celkově jsou tyto děti plačtivé, náladové, neustále se dožadují pozornosti a mazlení. Nemají pocity žízně a s pitným režimem jsou na štíru.
Silicea – lék pomáhající jedincům křehkým, jemným, se světlou pletí. Jsou velmi citliví na chlad a bývají nemocní prakticky celou zimu. Trápí je hlavně hnisavá onemocnění horních cest dýchacích a hnisání obecně (i u drobných poranění). Hlen v dýchacích cestách je řídký, nepříjemně páchnoucí. Jsou to děti, které se silně potí, především na hlavě a nohách, přičemž pot nehezky páchne. Mívají potíže s malou sebedůvěrou, ale co se týče školních věcí, dovedou být hodně paličaté.
Thuya occidentalis – zabírá u osob trpících záněty dýchacích cest se zelenožlutým sekretem. Ten může mít i příměs hnisu či krve. Záněty dýchacích cest jsou často vyvolány polypy na sliznicích. Děti, pro které je preparát vhodný, mohou mít též silně zvětšené lymfatické uzliny a mandle. Jejich potíže se zhoršují v chladném a vlhkém prostředí, stav se lepší při suchém počasí.
Důležitá podpora
Čím ještě lze opakovaně nemocným dětem pomoci?
- Vitamin A. Studie ukazují, že tato látka snižuje tendence k zápalům plic, ale zvyšuje sklony k nachlazením. Jeho použití je proto poněkud kontroverzní.
- Vitamin C. Prokazatelně zlepšuje příznaky nachlazení, zkracuje dobu trvání nemoci a obzvláště je vhodný při stresu. Pro děti se doporučuje při nastydnutí alespoň 200 mg na den, u dospělých i 3× 1000 mg denně.
- Vitamin D. Jeho nedostatek zvyšuje náchylnost k infekčním chorobám. Užívání jako doplňku stravy je však vhodné spíše v zimních měsících, kdy je málo slunečního svitu.
- Zinek. Snižuje intenzitu a zkracuje délku trvání nemoci, ale při dlouhodobé konzumaci naopak může funkci imunitního systému zhoršit.
- Beta-glukany. Mnohé studie dokazují, že jsou pravděpodobně v podpoře imunity prospěšné.
- Probiotika. Pravidelné užívání je pro funkci obranného systému prospěšné, protože probiotika zlepšují funkci a obranyschopnost střevní sliznice.
Nezapomínejte na tradice!
Bylinkové přípravky jsou pro některé přežitek, pro jiné další možnost, jak posílit imunitu. Co lze vyzkoušet?
- Černý bez – má silné protivirové i protibakteriální dopady, zkracuje dobu trvání nachlazení.
- Echinacea – kromě protivirového a protibakteriálního účinku zmenšuje i zánět sliznic, ulevuje od bolestí a zlepšuje i některé kožní nemoci.
- Měsíček zahradní – léčí infekce, hnisavé záněty a rány, mírní zánět a chrání proti poškozování tkání volnými radikály.
- Česnek – jeho účinky jsou velmi bohaté, mimo jiné dobře likviduje všemožné mikroorganismy.
- Kozinec – je to lék původně z čínské medicíny, který zlepšuje funkci imunitního systému a velmi dobře předchází nachlazení a chřipce.
- Zázvor – zahřívá tělo, zlepšuje trávení a napomáhá detoxikaci pročištěním lymfatického systému.
- Lékořice – chrání před poškozením tkání volnými radikály, zklidňuje sliznice a mírní kašel.
Přečtěte si více k tématu v sekci
Homeopatie