Zvládnout nežádoucí účinky v podobě zvracení a nevolností po chemoterapii není nemožné. Jako nejvhodnější se jeví kombinace léků doplněná o metody, které pomocí mysli učí, jak ovládat tělo. Tyto aktivity se snaží utlumit rozbouřený žaludek tím, že:
- pomáhají se uvolnit,
- alespoň trochu nemocného rozptýlí,
- podporují dojem kontroly nad sebou,
- zmenšují pocit bezmoci.
Zacíleno na pohodu
Které techniky mohou v nelehkém boji proti nevolnostem pomoci? Na následujícím seznamu jsou metody, které zvládnete sami, ale i ty, jež vás naučí zkušený terapeut nebo psycholog. Veškeré postupy raději předem konzultujte se svým lékařem (onkologem).
- Autohypnóza. Jde o první techniku používanou k potlačení nevolnosti a zvracení. Navozuje stav intenzivní pozornosti, ochoty a připravenosti přijmout zvolenou představu (např. ustoupení nevolnosti).
- Progresivní svalová relaxace. Tato metoda učí člověka postupným napínáním a uvolňováním různých svalových skupin dosáhnout tělesného i duševního uvolnění. Lze ji použít také ke snížení pocitu nevolnosti a zvracení po chemoterapii.
- Biofeedback. Jinými slovy biologická zpětná vazba pomáhá lidem dostat se do stavu uvolnění. Pacient se dozvídá, jak ovlivňovat jednotlivé tělesné reakce vůlí (např. tlak, tep, teplotu kůže). Tak se naučí ovládat také nevolnost.
- Řízená imaginace. Je to způsob, jak za pomoci zapojení představivosti dosáhnout celkového uvolnění. Mentálně je možné blokovat i nevolnost a zvracení.
- Systematická desenzibilizace. Tato technika pomáhá lidem naučit se představit si situace, které v nich vyvolávají úzkosti (například rozbouřený žaludek). Následně jim ukáže, jak snížit strach spojený s danou situací. Ve většině případů stav, který si člověk dokáže bez úzkosti představit, pak v reálném světě také bez stresu zvládne.
- Akupunktura a akupresura. Akupunktura je stará léčebná metoda tradiční čínské medicíny, při které jsou do kůže vpichovány velmi tenké jehly. Ty se aplikují do tzv. akupunkturních bodů. Podobnou metodou je akupresura, při které se však na akupunkturní body místo jehel vyvíjí tlak prsty. Některé výzkumy zjistily, že tímto způsobem je možné léčit tzv. očekávanou nevolnost.
- Muzikoterapie. Je prokázáno, že hudba má blahodárné účinky na celou řadu duševních i tělesných chorob. Existují speciálně vyškolení odborníci, muzikoterapeuti, kteří využívají hudbu ke zmírnění různých nežádoucích účinků. Tato terapie může pomoci snížit nevolnost a zvracení v důsledku chemoterapie. Příjemná hudba snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak, zmírňuje stres a přináší pocit pohody.
(hah)
Zdroj:
https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/nausea-and-vomiting/other-treatments.html