Potíže uvedené v úvodu jsou jen malou ukázkou toho, co se může dít s tělem dospělého člověka v produktivním věku, pokud trpí vzácnou hormonální poruchou, při níž se tvoří nadměrné množství růstového hormonu. Odborně se toto onemocnění nazývá akromegalie a je pro něj typické zvětšování některých částí těla.
Škála příznaků této hormonální poruchy je ovšem mnohem širší a se všemi se můžete seznámit v sebediagnostickém dotazníku. Díky jeho jednoduchým a přehledným otázkám je možné posoudit podezření na nemoc. V případě výsledku, který svědčí o onemocnění, je vhodné co nejdříve s vyplněným dotazníkem vyhledat lékaře. Co nejčasnější stanovení diagnózy a následné zahájení léčby je totiž u pacientů s poruchou tvorby růstového hormonu naprosto zásadní.
Jaké jsou hlavní příznaky akromegalie?
Akromegalie je vzácné onemocnění vznikající v důsledku nadměrné produkce růstového hormonu, která je způsobené zpravidla nezhoubným nádorem (adenomem) podvěsku mozkového (odborně hypofýzy). Onemocnění se rozvíjí pomalu a nenápadně, a proto bývá diagnostikováno často až po mnohaletém průběhu, když už je přítomno nevratné poškození řady tkání a systémů. Mezi jeho nejčastější příznaky patří:
- zvětšení částí obličeje (uší, nosu, rtů, jazyka a čelisti), rukou nebo nohou,
- problémy se zrakem,
- bolesti hlavy, kloubů a páteře,
- poruchy spánku,
- nadměrné pocení,
- poruchy menstruačního cyklu či potence,
- svalová slabost a únava,
- zvýšený krevní tlak a poruchy srdečního rytmu.
Pokud jsou vám uvedené potíže povědomé, s vyplněním jednoduchého dotazníku neotálejte – odpovědi vám zaberou jen několik minut a poznatky z něj mohou být pro vaše zdraví zásadní.
Otestujte se na přítomnost znaků svědčících pro akromegalii
Dotazy na konkrétní potíže jsou v dotazníku přehledně rozděleny do tří skupin:
V jeho první části se odpovídá na otázky týkající se změn vzhledu obličeje a zvětšených končetin. Druhá část je zaměřená například na potíže pohybového aparátu a různé celkové příznaky a třetí část je cílena na ověření přítomnosti souvisejících onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak.
Odpovědi jsou snadné, protože značná část příznaků nadměrné tvorby růstového hormonu se promítá do každodenního života v podobě konkrétních problémů. Pokud jsou vám malé rukavice, které jste dřív bez problémů nosili, nemůžete kvůli otokům prstů sundat prstýnek a nevejdete se do svých obvyklých bot, jedná se o typické příznaky nemoci, jejichž identifikace by vás měla přimět k návštěvě lékaře a sdělení podezření na toto onemocnění.
Stanovení diagnózy i léčba probíhá ve specializovaných centrech
Diagnostika akromegalie se provádí ve specializovaných endokrinologických centrech a potvrzení diagnózy spočívá v průkazu zvýšených koncentrací růstového hormonu a tzv. inzulinu podobného růstového faktoru-I (IGF-I). Součástí vyšetření je i posouzení produkce všech ostatních hormonů hypofýzy, kontrola rozsahu zorného pole (perimetru) a zhodnocení zobrazení oblasti hypofýzy (obvykle magnetickou rezonancí).
U pacientů s prokázanou akromegalií je léčbou první volby chirurgické odstranění nezhoubného nádoru hypofýzy. Pokud je neúspěšné, přichází do úvahy druhá operace nebo cílené ozáření zbytku nádoru hypofýzy. Při přetrvávající hormonální aktivitě se užívají léky ve formě tablet či účinnějších injekčních prostředků.
(pak)
Zdroje:
Kršek M. Akromegalie: současný pohled. Vnitř Lék 2015; 61(10): 900–904.