Zbytečně ohrožené zdraví
Mezi nádory jednoznačně spojované s kouřením patří hlavně rakovina plic, hlavy a krku. Každoročně je mezi pacienty s některým z těchto typů rakoviny 85 % kuřáků. Uvádí se, že zhruba 1 z 10 konzumentů tabáku onemocní zhoubným bujením plic. Přitom výskytu tohoto onemocnění by se dalo velmi snadno předcházet – stačilo by nekouřit. I pouhé vdechování cigaretového dýmu škodí. Vznikají hlavně nádory dutiny ústní, hrtanu, jícnu nebo slinivky.
Těžší uzdravování
O přímém vlivu kouření na chemoterapii je zatím známo jen málo. Studie však potvrzují řadu nežádoucích faktorů.
- Cigaretový kouř zhoršuje nežádoucí účinky léčby, jako jsou únava, úbytek váhy, svalová slabost, potíže se srdcem a plícemi.
- Kouření poškozuje imunitní systém, takže zvyšuje náchylnost k infekcím, což je pro organismus oslabený rakovinou problém.
- Krev kuřáků přenáší okolo 7000 chemických látek z kouře. Je pak méně prostoru nejen pro kyslík, ale i pro léčiva, která jsou krví roznášena po těle.
Odměna za pevnou vůli
Již 24 hodin po poslední cigaretě kuřáci udávají, že se navzdory chemoterapii cítí lépe. Vědci potvrzují, že každý, kdo přestane kouřit, tím prodlouží svůj život, nezávisle na případné rakovině. Nikotin obsažený v tabáku z těla vyprchá po asi 72 hodinách. V té době se mohou objevit nebo zhoršit abstinenční příznaky, je tedy třeba vyzbrojit se pevnou vůlí. Veškeré tělesné funkce se pak vrací do normálu. V prvé řadě má organismus víc energie, což je v boji s rakovinou velmi důležité. Přispívá k tomu kvalitnější spánek, neboť nikotin již nepůsobí svými dlouhodobými stimulačními účinky. Sníží se riziko povlaku v ústech, což bývá při chemoterapii časté, a plně se obnovuje vnímání chutí a vůní.
Zanecháním kouření onkologičtí pacienti nejen posílí své tělo během léčby, ale také pomáhají předcházet vzniku sekundárních nádorů. Podporují tedy své dlouhodobé uzdravení.
(mir)
Zdroj:
https://vapingdaily.com/smoking-effects/smoking-while-on-chemotherapy/