Kouření a alergie – existuje souvislost?
Kouření je spojováno s celou řadou onemocnění. Vědci se začali zajímat také o jeho vztah k alergickým onemocněním. Co zjistili?
Cigarety poškozují mládež
Výzkum z roku 2014 se zaměřil na to, jakou roli hraje kouření jako rizikový faktor pro vznik alergie. Odborníci zkoumali vztah mezi vystavením se cigaretovému dýmu a alergickou rinitidou (rýmou), dermatitidou (ekzémem) a potravinovými alergiemi. Jedním z hlavních závěrů studie byla skutečnost, že v zemích, kde je konzumace cigaret běžným nešvarem, lze významnou část alergických onemocnění připsat právě kouření. 14 % případů alergické rýmy a 13 % případů alergické dermatitidy u dětí může být přičítáno aktivnímu kouření. Odstranění tohoto zlozvyku u dětí a dospívajících by mohlo v těchto zemích zabránit každému ze sedmi případů alergické rýmy a jednomu z osmi případů alergické dermatitidy.
Tabák znamená nebezpečí
Kuřáctví na celém světě, zejména to aktivní, zvyšuje riziko alergických onemocnění. A to u dětí, dospívajících i u samotných dospělých. Celkové výsledky rozsáhlého vědeckého bádání poukazují na to, že aktivní a pasivní kouření je spojeno s mírným nárůstem nebezpečí nástupu některých alergických onemocnění.
- Aktivní kouření je spojeno se zvýšeným rizikem ekzému, nikoliv však alergické rýmy.
- Pasivní kouření má souvislost s mírným vzestupem rizika alergické dermatitidy a rinitidy.
- U dětí a dospívajících pak vědci zaznamenali významný vztah mezi aktivním a pasivním kouřením a jejich vztahem k alergické rýmě i ekzému. Pasivní kouření bylo spojeno s vyšší možností vzniku potravinových alergií.
Potravinové alergie a kouření
Jedna studie také zkoumala souvislost mezi aktivním kouřením a potravinovými alergiemi. Šest průzkumů se zabývalo vztahem mezi alergiemi na některé potraviny a pasivním kouřením (vystavení se cigaretovému kouři). Výsledek? Vědci neodhalili významnou souvislost mezi aktivním kuřáctvím a vznikem potravinových alergií. V případě pasivního kuřáctví však vztah prokázali.
Cigaretový kouř tedy není hlavním a jediným rizikovým faktorem pro vznik alergických onemocnění. Přesto však jeho vliv na vznik alergií nelze považovat za zanedbatelný.
(hah)
Zdroj: