Kouření "z druhé ruky" škodí více, než si kuřáci přiznávají
Zdravotní rizika spojená s kouřením nejsou omezena pouze na samotné kuřáky. Tabákový kouř působí negativně i na zdraví těch, kteří se pohybují v blízkosti závislých na nikotinu a jsou tak nuceni nedobrovolně kouř inhalovat. V české i zahraniční literatuře se pro pasivní kouření užívá zkratka ETS (environmental tobacco smoke) nebo také termín second-hand smoking.
Zdravotní rizika spojená s kouřením nejsou omezena pouze na samotné kuřáky. Tabákový kouř působí negativně i na zdraví těch, kteří se pohybují v blízkosti závislých na nikotinu a jsou tak nuceni nedobrovolně kouř inhalovat.
#IMG#
Co je to pasivní kouření
V české i zahraniční literatuře se pro pasivní kouření užívá zkratka ETS (environmental tobacco smoke) nebo také termín second-hand smoking. Pasivní kuřák je ohrožen nejen dýmem z doutnajícího konce cigarety, ale také kouřem, který vydechuje kuřák. Za pasivní kouření se považuje také to, pokud matka kouří během těhotenství nebo se pohybuje v zakouřeném prostředí a vystavuje tak účinkům kouření své ještě nenarozené dítě.
Kuřák versus nekuřák
Během procesu hoření cigarety vzniká více než 4 000 chemických látek a až 60 z nich je podezřelých z vyvolávání rakovinného bujení. Aktivní i pasivní kuřáci jsou vystaveni působení všech těchto látek! Čím více pobývá člověk v zakouřeném prostředí, tím více ohrožuje své zdraví.
Neberme dětem čistý vzduch!
Pasivní kouření ohrožuje nejvíce ty nejzranitelnější – děti. Děti žen, které kouřily či byly vystaveny účinkům pasivního kouření během těhotenství, se rodí menší a s nižší porodní váhou. U těchto žen je také vyšší riziko samovolného potratu či úmrtí plodu. Děti kuřaček jsou mimo jiné více ohroženy vznikem tzv. syndromu náhlého úmrtí kojence. Děti kuřáků častěji trpí na infekce dýchacích cest, astma či záněty středního ucha. Obecně se dá říci, že děti z kuřáckých rodin jsou více nemocné!
Pasivního kuřáka ohrožuje infarkt i rakovina
Pasivní kouření svým vlivem na srdce a cévy zvyšuje riziko vzniku infarktu či ischemické příhody mozkové. U pasivních kuřáků je stejně jako u kuřáků aktivních prokazatelně vyšší riziko vzniku rakoviny plic. Pasivní kouření navíc zhoršuje příznaky astmatu i jiných alergických onemocnění typu alergické rýmy či atopického ekzému. Pobyt v zakouřeném prostředí jednoznačně neprospívá našemu zdraví. Přesto si jen málokterý kuřák uvědomuje, jak nebezpečný je pro své okolí!
(tek)
Zdroj:
www.cancer.org
www.cdc.gov