Aby řešení nevolností vyskytujících se při chemoterapii bylo účinné, je vhodné vědět, co přesně vás v danou chvíli trápí.
- Akutní nevolnost a zvracení. Potíže obvykle nastávají několik minut až hodin po podání protinádorové chemoterapie. Tento typ nevolnosti běžně odezní během 24 hodin. Nejhorší bývá 5 až 6 hodin po podání chemoterapie. Lékaři s problémem počítají a na řešení myslí už ve chvíli, kdy vám chemoterapii podávají.
- Opožděný typ nevolnosti. Objevuje se zhruba 1–5 dní po aplikaci chemoterapie, může ale začít i po týdnu. U některých léčiv je častější než u jiných. Zeptejte se lékaře, jestli vám při plánované léčbě tento typ nevolnosti hrozí. Pokud ano, měli byste společně najít způsob, jak se budete bránit.
- Podmíněná (anticipační) nevolnost. Vyskytnout se může hlavně u osob, které mají s chemoterapií spojené nepříjemné vzpomínky. Rozeznat ji lze podle toho, že obvykle nastupuje ještě před zavedením léčby. Spouští ji vjemy, které má dotyčný spojené s předcházející aplikací chemoterapie. Může jít o pohled na nemocnici či o vůně nebo zvuky charakteristické pro oddělení, kde je léčba podávána. Navodit tento druh nevolnosti dokáže i kontakt s osobami, které byly naposledy při chemoterapii přítomny. Potíže jsou spojeny s úzkostí a od toho by se měla odvíjet i léčba.
Odborníci umí pomoci
Špatně od žaludku vám může být navzdory tomu, že jste užili léky, které mají těmto obtížím předcházet. Pokud se to stane, je nutné zvýšit dávku nebo vzít jiné léčivo, případně zvolit kombinovanou terapii, vždy ale se souhlasem vašeho lékaře. Stejně se postupuje i v situaci, kdy nevolnost přestane odpovídat na léčbu. Ať už trpíte kterýmkoli typem těchto problémů, nezoufejte. K dispozici je celá řada preparátů, s jejichž pomocí vám může být zase dobře. Každý moderně léčený onkologický pacient by měl být zabezpečen proti nevolnosti a také vědět, co má dělat, kdyby se jeho stav zhoršil. Nebojte se proto v případě potíží říci si o pomoc.
(pez)
Zdroj:
http://www.cancer.org