Nevyspalí řidiči jsou na silnici nebezpeční pro sebe i okolí
V každodenním životě se nedostatek spánku kromě jiného může projevit také úrazem: nevyspalí lidé mají více úrazů – především více nehod za volantem.
Pozor na mikrospánek
Nevyspalí lidé mají z dlouhodobého hlediska sníženou odolnost vůči stresu, nižší celkovou imunitu, trpí 2x častěji nemocemi srdce, 3x častěji bolestmi hlavy a 4x častěji depresí. Také mohou ale častěji způsobit dopravní nehodu na silnici.
#IMG#Nedostatek odpočinku se totiž projeví zhoršením soustředěnosti, zužuje zorné pole do tvaru úzkého tunelu a prodlužuje reakční dobu řidiče. A nehoda je potom velmi blízko.
Není zanedbatelné, že v pozadí až každé druhé nehody stojí strašák v podobě nevyspání řidiče. Jistě to znáte: dlouhá monotonní cesta po dálnici, máte za sebou noc s malým množstvím spánku nebo noc probdělou, a oči se klíží….
Často používané metody jak oddálit mikrospánek v autě (čerstvý vzduch a zvýšená hlasitost rádia) jsou účinné pouze krátkodobě.
Raději zastavte
Nejbezpečnější metoda jak bojovat se spánkem za volantem je prostá: zastavit. Při zastávce si pak udělejte nejméně třicetiminutovou přestávku s časem na spánek a kávu. V době pauzy si dopřejte:
- spánek – kratší než 15minut,
- kávu nebo energetický nápoj, kávu s obsahem kofeinu kolem 150 mg.
Pokud se budete snažit toto pravidlo uvést do praxe, určitě dorazíte do cíle svěží a bez nehody.
(jnl)
Zdroj: Horne J and Reyner L. Vehicle accidents related to sleep: a review. Sleep Research Laboratory, University of Loughborough, UK.