Měření zraku optometristou je dostupnější a často přesnější než u očního lékaře
Máte pocit, že vám vaše současné brýle nestačí, a objednací lhůty k očnímu lékaři jsou příliš dlouhé? Na termín návštěvy zbytečně nečekejte, změřit zrak vám může stejně, nebo dokonce lépe optometrista v optice. Je mnohem lépe dostupný a na měření zraku je tím největším odborníkem.
Optik, optometrista a oftalmolog mají v péči o zrak jinou roli
Stále tápete, jaký je rozdíl mezi optikem, optometristou a oftalmologem?
- Oftalmolog neboli oční lékař se zaměřuje na diagnózy očních onemocnění a poté plánuje jejich léčbu.
- Optometrista se věnuje vyšetření refrakčního stavu očí, které vede k případnému stanovení očních vad.
- Optik na základě naměřené oční vady odborně vybere vhodné korekční pomůcky, tedy brýle nebo oční čočky.
Jak je tedy patrné, doménou každého z nich je něco jiného a vzájemně se v péči o váš zrak doplňují.
Přeměření zraku v optice jde stihnout i v obědové pauze
Rozdíly mezi jednotlivými výše definovanými profesemi jsou ale i praktického rázu. Oční vadu vám stanoví a předpis brýlí vystaví i oční lékař, optometrista je ale pro tento účel mnohem lépe dostupný. Zastihnout ho lze v téměř každé optice, například v jedné ze 62 sítě GrandOptical, které se nacházejí téměř v každém větším obchodním centru.
Vyšetření očí na refrakční vadu zabere obvykle 15 minut a bez obtíží ho stihnete během obědové pauzy v práci. A pokud to porovnáváme s návštěvou lékaře, rozhodně nejde o kompromis ohledně kvality – optometrista je vysokoškolsky vzdělaný profesionál, pracuje s nejmodernějšími přístroji a změřit oční vadu dokáže často lépe než lékař. Někteří lékaři k němu na přeměření zraku dokonce posílají své pacienty.
Pokud je vám tedy více než 15 let, není třeba se kvůli měření zraku objednávat k očnímu lékaři, který má dlouhé objednací lhůty, ale můžete navštívit bez objednání nejbližší optiku a bude o vás profesionálně postaráno. Pokud si navíc vyberete spolu s měřením nové brýle, je návštěva optometristy bezplatná. Na vyšetření můžete také využít příspěvek z fondu prevence vaší zdravotní pojišťovny. A nemusíme připomínat, že celé vyšetření je také zcela bezbolestné.
Návštěva u optometristy jako první krok při potížích se zrakem
Říkáte si: „Vidím hůře, ale jak poznám, že jde jen oční vadu a není to příznak očního onemocnění?“ I v tomto případě může být návštěva optometristy užitečným krokem. Optometrista totiž dokáže zachytit některé ukazatele očních onemocnění, např. zakalení čočky. A pokud zaznamená nějaké odchylky od normy vedoucí k podezření na oční onemocnění, následně vám doporučí návštěvu očního lékaře.
Teď již víte, jaké služby optometristé nabízejí, neváhejte jich využít. V dospělosti byste se s optometristou měli ideálně setkat jednou za dva roky, minimálně pro kontrolu, v případě, že jste pravidelní nositelé čoček, jednou ročně. Čím dříve se případná oční vada odhalí, tím méně naruší váš dosavadní život a to přece za 15 minut vašeho času stojí.
(pok)
Zdroje:
https://www.grandoptical.cz/cs/sluzby/mereni-zraku-na-prodejnach-zdarma-148
https://www.tribune.cz/archiv/symbioza-oftalmologa-a-optometristy/
https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/prispevky-z-fondu-prevence/vysetreni-u-optometristy