Měření produkce růstového hormonu u dospělých
Nejběžněji používaným testem k definitivnímu zjištění nedostatečné tvorby růstového hormonu je test s inzulinovou hypoglykemií. Je to mezinárodně standardně doporučovaný test.
Z krve se zjišťuje koncentrace krevního cukru, růstového hormonu a hormonu kortizolu. Inzulin provokuje hypofýzu k tvorbě růstového hormonu. Pokud není hypofýza schopna tvorby růstového hormonu, naměří se v krvi jeho nízké hodnoty. Koncentrace cukru se sleduje jen pro kontrolu, musí se snížit na určitou hodnotu – abychom věděli, že byla podána dostatečná dávka inzulinu.
Pacienti, kteří trpěli v dětství nedostatkem růstového hormonu, potřebují terapii tímto hormonem i po dosažení dospělosti. Růstový hormon totiž kromě účinku na výšku jedince ovlivňuje řadu metabolických pochodů v těle. Bohužel ne všichni pacienti tuto terapii i po dosažení věku 18 let dále dostávají.
Jak odhalit kolísání hodnot růstového hormonu?
Rozhodnutí o nedostatku růstového hormonu je totiž založeno zejména na testu inzulinové tolerance, který je popsán výše. Tento test však není příliš vhodný k odhalení kolísání hodnot růstového hormonu během dne a noci. Pokud je v době testu koncentrace růstového hormonu přechodně zvýšena, může svést výsledek testu lékaře k mylné domněnce, že už je vše v pořádku a pacient se nemusí dále léčit. Toto nebezpečí hrozí především u mladých dospělých, u nichž vlivem doznívající puberty hodnoty hormonů více kolísají.
Proto nedávno přišli vědci s tím, že by byla lepší metoda sledování dvanáctihodinového spontánního (tedy bez podání inzulinu) vyplavování růstového hormonu během noci. Už proběhly první studie ověřující tuto teorii. Nová metoda zřejmě dokáže lépe odhalit kolísání hodnot růstového hormonu, a lékař tak může spolehlivěji určit, kdo má nárok na léčbu.
Zdroj: The advantage of measuring spontaneous growth hormone (GH)secretion compared with the insulin tolerance test in the diagnosis of GH deficiency in young adults. Radetti G. Clin Endocrinol 2007:78–84.
(hul)