Měření cévního věku – už jste o něm slyšeli?
Určování cévního věku je novým trendem moderní medicíny. Odhaduje se pomocí měření arteriální neboli tepenné tuhosti. Jde o hodnotu naznačující míru rizika rozvoje kardiovaskulárních chorob. Napovíme, kde a jak toto vyšetření probíhá.
Arteriální tuhost je novým „biomarkerem“ zdravých cév. Pokud jsou cévy poddajné, tlaková vlna krve se jimi šíří bez potíží a posiluje tak prokrvení periferních částí těla. S věkem se ale cévní stěna mění a její pružnost se snižuje. Výsledkem je poté změna šíření tlakové vlny a tím zvýšení srdeční zátěže. Právě měření rychlosti pulzové vlny patří mezi nejčastější metodu určování cévního věku. U koho lze pozorovat tuhnutí tepen? Jde o pacienty s:
- vysokým krevním tlakem,
- cukrovkou,
- onemocněním ledvin,
- vysokou hladinou cholesterolu v krvi.
Všichni takto nemocní lidé mají zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění. To může vyústit až v srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Právě měření cévního věku pomáhá jednoduše a včas odhalit toto kardiovaskulární riziko. Napomáhá tak možnosti včasné úpravy zdravotního stavu a prevenci rozvoje onemocnění srdce a cév.
V klidu a bezbolestně
Měření můžete podstoupit v lékárnách v blízkosti svého bydliště, které nabízejí službu poradny pro cévní věk. V lékárně vám zároveň mohou i poradit, jak se bránit vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Během měření tuhosti tepen je pacient pohodlně usazen, důležité je totiž cítit se uvolněně. Při měření je nutné nehýbat se ani nemluvit. Klient bude požádán o osobní údaje – tedy věk, výšku a váhu. Následně proběhne měření a lékárník sdělí konečný výsledek.
Z měření nemusíte mít strach, lékárnice PharmDr. Hana Chudobová z pražské Alphega lékárny Ve Spálené ubezpečuje, že „měření cévního věku nebolí, je neinvazivní a v podstatě ho můžeme přirovnat k měření krevního tlaku. Nezabere ani mnoho času a není složité“.
Seznam lékáren, kde měření právě probíhá, naleznete ZDE.
Co se můžete dozvědět
Je třeba pamatovat na to, že zjištění vyplývající z jednoho měření ještě neznamenají diagnózu. Vyšetření cévního věku vyhodnocuje několik parametrů, které mohou být ovlivněny aktuálním stavem klienta – výsledky jsou pak rozděleny do tří kategorií označených barevným symbolem.
- Zelená – naměřené hodnoty jsou v pořádku a není potřeba žádného odborného zásahu či léčby.
- Žlutá – cévní věk je přiměřený věku, ale mírně vyšší než průměr. V těchto případech je vhodná změna životního stylu, zvýšení fyzické aktivity a zdravá strava. Kvůli dalšímu a již podrobnějšímu vyšetření se také doporučuje navštívit lékaře.
- Červená – člověk má výrazně vyšší cévní věk. Odborná prohlídka by měla být provedena co nejrychleji.
Zkoumané veličiny
Mezi parametry, které se při měření cévního věku hodnotí, patří:
- krevní tlak – normální hodnoty jsou menší než 129/84 mmHg,
- srdeční frekvence – u dospělých ve věku nad 18 let běžná hodnota 50–100 úderů za minutu,
- rychlost pulzové vlny – tento údaj určuje míru tuhosti tepen a je měřen v m/s. Čím jsou tepny tužší, tím vyšší je jeho hodnota. Výsledná rychlost je po změření srovnávána se vzorkem skupiny osob stejného věku.
Zdroj:
http://www.alphega-lekarna.cz/magazin