Močová inkontinence je porucha funkce močového měchýře nebo svěrače močového měchýře provázená únikem moči. Může se projevit například během kašle, smíchu, pohybu nebo jako nucení na močení. To bývá tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Nejrizikovější skupinou jsou ženy v období klimakteria a po něm.
Za vším stojí hormony
Klimakterium je přirozený stav, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků. Snižuje se tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Nedostatek estrogenu se může projevit oslabením pánevních svalů. Mění se i složení vaginální flóry a snižuje se imunita močových cest. Snadněji tak dochází k močovým infekcím. Zhoršená bývá i funkčnost močového měchýře a močové trubice. Všechny tyto faktory vedou ke zhoršení nebo vzniku močové inkontinence. S postupujícím věkem estrogenu stále ubývá, a obtíže se tudíž mohou prohlubovat. Podobný proces probíhá i u mužů, jedná se o tzv. andropauzu. Během tohoto období dochází k poklesu pohlavních hormonů, ne však tak prudce jako u žen. I tak se ale často objeví močová inkontinence.
Začněte změnou životního stylu
Jakmile se opakovaný únik moči objeví, neváhejte se obrátit na lékaře. Ve většině případů dokáže od těchto obtíží pomoci, nebo vám alespoň výrazně ulevit. Nejjednodušším a velmi efektivním způsobem, jak močové inkontinenci předcházet nebo ji zmírnit, je úprava životního stylu. Měli byste především:
- snížit spotřebu kofeinu a alkoholu,
- zkusit močit jen v předem plánovanou dobu a trénovat tak močový měchýř,
- stabilizovat svoji váhu – trpíte-li obezitou nebo nadváhou, zbavit se přebytečných kil, což sníží zátěž močového měchýře a svalstva,
- posilovat svaly pánevního dna pravidelným cvičením.
Jak pomůže odborník
Lékař vyšetří přesnou příčinu vaší inkontinence a navrhne další postup. Ten může zahrnovat léčbu pomocí léků, elektrické stimulace svalů pánevního dna, chirurgické řešení apod. Terapie je vždy individuální a šitá na míru konkrétnímu pacientovi. Existuje také široká škála inkontinenčních pomůcek hrazených pojišťovnou. Jsou vyrobeny speciálně pro muže i ženy a liší se podle stupně inkontinence. Jsou diskrétní a dokážou účinně pohlcovat moč a zápach. Příkladem jsou dámské i pánské inkontinenční vložky, pánské inkontinenční kapsy nebo navlékací urologické kalhotky.
Mimovolní únik moči nemusí být součástí vašeho života. I když nepůjde močovou inkontinenci trvale vyřešit, může vám lékař předepsat některou z široké škály urologických pomůcek.
(dos)