Mění se často názvy a vzhled vašich léků? Pozor na vynechání
Léky zvané generika obsahují stejnou léčivou látku jako originální přípravky a jsou stejně účinné. Jejich obchodní názvy a vzhled se však často mění. V důsledku toho je pacienti mnohdy užívají nesprávně.
Změna barvy a tvaru léku zvyšuje riziko vynechání až o 30 procent! Lékaři to zjistili na vzorku více než 11 tisíc pacientů, kteří prodělali infarkt myokardu a dostávali generické léky. Nedodržování léčby vede k růstu nákladů na léčení a také zvyšuje úmrtnost.
Generika – levnější, ale matoucí
Generické léky obvykle přicházejí na trh poté, kdy originálnímu přípravku skončí patentová ochranná lhůta. Jsou stejně účinné, ale mnohem levnější než originály. Jenže… Představte si, že celé roky užíváte lék určitého názvu. Jste zvyklí na typický vzhled krabičky a neměnnou podobu tabletek. A najednou vám lékárník na recept od lékaře vydá lék, který se nejen jinak jmenuje, ale hlavně odlišně vypadá. Jak zareagujete? Také budete tápat, kterou pilulku si vzít teď a kterou potom?
Zelená pilulka? Chci růžovou
Tak třeba pacient po infarktu myokardu… Denně musí polykat několik tablet, a tak si časem vytvoří rutinu. Automaticky bere ráno růžovou, v poledne žlutou a večer růžovou a modrou pilulku. Když náhle dostane místo známých léků jiné, generické, objeví se místo „starých známých“ například nová hnědá a zelená tabletka. Následuje zmatek a potíže s tzv. adherencí k léčbě. Adherence znamená dodržování léčby a zahrnuje:
- správné užívání léků,
- respektování pokynů lékaře.
U našeho pacienta však může dokonce dojít k vynechání léků.
Nejasnosti řešte co nejdříve
Řádné dodržování léčby a správné užívání léků je důležité pro všechny pacienty a pro ty se srdečně-cévním onemocněním zvlášť. A tak, pokud si někdy nevíte rady s užíváním nových léků, nečekejte na další návštěvu lékaře třeba až za měsíc. Raději mu zatelefonujte ještě dnes. Ochotně vám poradí také odborný personál v nejbližší lékárně.
(hah)
Zdroj:
www.samford.edu