Melatonin je "pomalejší", ale zároveň bezpečnější než hypnotika
Při bezesných nocích si nepřejeme nic jiného než se večer rychle ponořit do spánku. Pro rychlé usínání sice existuje rychlá pomoc, která ale zároveň z dlouhodobého hlediska problém vlastně neřeší.
Hypnotika mají své minusy
Rychlé usínání nám nabídnou hypnotika neboli léky na spaní. Účinkují sice během chvíle, často však s mnoha nežádoucími účinky. Naštěstí existuje bezpečnější a přirozenější pomoc, která pomůže nespavost zvládnout. A to dokonce bez zmíněných nežádoucích účinků, které hypnotika navozují. Řeč není o bylinkách ani teplém mléku, které při dlouhodobé nespavosti mohou pozbývat svého účinku. Na řadu přichází melatonin.
Spánkový hormon nasměruje organismus ke spánku
Role melatoninu v organismu je nezastupitelná a jeho nedostatek vede k problémům. Ať už je ale produkován vlastními silami našeho organismu, či dodáván v tabletkách, přirozeně vyšle mozku signál k tomu, že je čas spát. Nefunguje však stejně jako obvyklé tabletky na spánek. Od melatoninu nečekejte, že vás uspí, ať se děje, co se děje, a ať děláte, co děláte. Melatonin tělo jemně a bezpečně navede do spánkového režimu.
Nepřirozenému spánku řekněte NE
Tělo potřebuje ke spánku několik důležitých věcí:
- klid,
- tmu,
- pohodlnou postel,
- určité množství spánkového hormonu.
A právě tento hormon může v těle chybět. Pokud místo melatoninu užijete před spaním hypnotikum, tak jistě usnete. Ale přes den vás mohou čekat nepříjemné důsledky: ospalost, horší soustředění, nebo dokonce špatná výbavnost paměti.
Naproti tomu melatonin je vašemu tělu vlastní a funguje přirozeným způsobem. Pokud jeho nedostatek doplníte uměle, navodíte přirozené podmínky k dobrému spánku. A to je ten, po kterém se budete cítit odpočatí, plní energie a připravení na nový den.
(skl)
Zdroj: www.umm.edu