Když srdci dojde kyslík…
Stejně jako jiné orgány a tkáně také srdce potřebuje ke své práci dostatek kyslíku a živin. Ty jsou k němu přiváděny dvěma věnčitými tepnami. Pokud dojde k uzavření jedné z nich, případně její větve, dochází k zástavě přívodu kyslíku v příslušném okrsku svaloviny a k jejímu následnému odumření. Uzávěr tepen bývá nejčastěji způsoben ukládáním tuku ve stěnách cév, tzv. kornatěním tepen (aterosklerózou). Jedná se o dlouhodobý a pozvolný proces.
Někdy se částečný uzávěr věnčité cévy může projevit jako námahová angina pectoris (charakterizovaná opakovanými bolestmi na hrudi při zvýšené námaze). Při prasknutí aterosklerotického plátu a vzniku krevní sraženiny (trombu) může dojít k náhlému a úplnému uzávěru cévy – tzv. infarktu. Ten se projevuje typickou náhle vzniklou silnou bolestí za hrudním košem, která může vystřelovat do dalších částí těla. Doprovodnými příznaky bývají neklid, pocit strachu či silné pocení.
Infarkt nemusí bolet, může proběhnout „tiše“
Ale pozor, infarkt může proběhnout i bez zjevných příznaků. Jedná se o takzvaný tichý infarkt. Jeho typickým projevem může být pocit náhlého vyčerpání a únavy, přidat se mohou nevolnosti se zvracením, pálení žáhy či pocit nedostatku dechu. Lidé tyto příznaky často ignorují nebo si je nedají do souvislosti se srdcem a to, že se jednalo o infarkt, se zjistí až dodatečně. Přitom je stejně nebezpečný jako běžný infarkt. Záludný je však v tom, že pacient o něm neví a nedostane tolik potřebnou léčbu, která by zabránila rozvoji dalšího infarktu či nevratnému poškození srdce. Tichý infarkt se vyskytuje zejména u starších lidí, cukrovkářů či u lidí se zvýšeným prahem bolesti.
Když srdce neplní svoji funkci…
Pokud infarkt postihne velkou část srdeční svaloviny, případně pokud není dostatečně léčen, může se rozvinout do srdečního selhání. Jedná se o stav, kdy srdce přestává plnit svoji funkci, kterou je udržování krevního oběhu tak, aby byly kyslíkem a živinami zásobovány dostatečně všechny orgány a tkáně. Srdce se zpočátku snaží svoji nedostatečnou práci kompenzovat zvýšením srdeční frekvence, zvětšením své velikosti a zesílením svojí svaloviny. Tyto mechanismy však pomáhají udržet dodávky potřebného množství krve pouze krátkodobě. V konečném důsledku oslabené srdce přetěžují a způsobují jeho další poškození. Kromě infarktu stojí za srdečním selháním vysoký krevní tlak, cukrovka, chlopenní vady, záněty srdce či poruchy srdečního rytmu.
Co znamená redukovaná ejekční frakce?
Srdeční selhání lze klasifikovat podle různých kritérií – podle postižené strany srdce, podle rychlosti jeho vzniku či podle jeho závažnosti. Velice důležitou informaci udává takzvaná ejekční frakce. Ejekční frakce popisuje, kolik procent krve vyčerpá levá komora při jednom stahu do aorty. Pokud je její hodnota 50 %, znamená to, že srdce při každém stahu vypumpuje 50 % krve, která se nacházela v komoře před stahem. U zdravého srdce by její hodnota měla být kolem 55–60 %. Nižší ejekční frakce může značit srdeční selhání. V takovém případě se jedná o srdeční selhání s redukovanou ejekční frakcí.
Srdeční selhání se zachovanou ejekční frakcí – není to protimluv?
Aby srdce mohlo správně fungovat musí po dostatečném stahu následovat jeho dostatečné ochabnutí, aby se mohlo opět naplnit krví. Pokud je srdeční svalovina komory tuhá a chybí jí poddajnost či přitéká do srdce méně krve z příčin nacházejících se mimo srdce, neplní se srdce krví v dostatečném množství. V takovém případě může být hodnota ejekční frakce normální, avšak dotyčný přesto trpí srdečním selháním. Jedná se o srdeční selhání se zachovanou ejekční frakcí. Možných příčin jeho vzniku je celá řada a některé jsou stále předmětem bádání. Vyskytuje se však častěji u obézních pacientů, u pacientů léčících se s vysokým krevním tlakem či u pacientů s fibrilací síní.
Srdeční selhání a infarkt srdečního svalu jsou závažné stavy, které zcela zásadně ovlivňují život nemocného a mohou vést až k jeho smrti. Pravidelné kontroly u lékaře, dodržování zdravého životního stylu a nastavené léčby mohou snížit riziko rozvoje infarktů a oddálit tak i rozvoj srdečního selhání.
Udělejte si test a projděte si jednotlivé symptomy se svým lékařem - ZDE.
(mraf)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7835562/
https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/diagnosing-heart-failure/ejection-fraction-heart-failure-measurement