Infarkt u hemofilika – komplikovanější, ale řešitelný
V dnešní době se většina pacientů s hemofilií dožívá mnohem vyššího věku, než se před lety očekávalo. S tím je ale spojen i častější výskyt nemocí středního a vyššího věku, především chorob srdce a cév.
V dnešní době se většina pacientů s hemofilií dožívá mnohem vyššího věku, než se před lety očekávalo. S tím je ale spojen i častější výskyt nemocí středního a vyššího věku, především chorob srdce a cév. Čím jsou kardiovaskulární onemocnění u hemofiliků zvláštní a na co je třeba dávat pozor, to prozradí následující řádky.
Srdce v ohrožení
Ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu se mohou ohlásit například bolestí na hrudi, dušností nebo náhlou srdeční zástavou. Riziko se zvyšuje s věkem, kouřením a přítomností dalších onemocnění, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Nemoci srdce a cév jsou příčinou až poloviny všech úmrtí – jde o nebezpečí, před kterým by se měl mít na pozoru každý, tedy i hemofilik ve středním a vyšším věku.
Život zachraňující výkony
Na péči o hemofilika s kardiovaskulárními problémy se podílí kardiolog, případně kardiochirurg spolu s hematologem. Mezi těmito specialisty je nutná úzká spolupráce, neboť postup u pacienta s hemofilií a nemocným srdcem musí být velmi obezřetný. Jednak je potřeba zabránit vzniku krevní sraženiny, která by ucpala cévy, na druhé straně ovšem nesmí dojít ani k život ohrožujícímu krvácení.
- Aortokoronární by-pass. Každá operace srdce s sebou nese určité riziko. U hemofiliků je ale navíc přítomno i nebezpečí život ohrožujícího krvácení. Během zákroku tak musí být pacientovi podáván chybějící faktor v dostatečném množství.
- Koronarografie a angioplastika. Při těchto zákrocích je přes tříslo nebo zápěstí vpraven do tepny katetr, který je doveden až do srdce. Kontrastní látka pomůže zvýraznit věnčité tepny zásobující srdce a ukázat, které místo je uzavřené. Při balónkové angioplastice je pak postižená céva roztažena. Během výkonu se podávají léky na ředění krve, které mají zabránit vzniku krevní sraženiny a trombózy. U hemofiliků ale není podání těchto léků bez rizika. Pacient je totiž ohrožen krvácením a riziko komplikací i úmrtí je při zákroku vyšší.
Křehká rovnováha
Opatrní musí být lékaři i při ordinování léků po zákroku. Běžně totiž kardiaci dostávají aspirin nebo protidestičkové léky. U hemofiliků je ale třeba individuální přístup a dávkování se přizpůsobuje poruše krevní srážlivosti. Časté je i současné převedení pacientů na profylaktickou léčbu – pravidelným podáváním chybějícího faktoru srážlivosti se riziko krvácení minimalizuje.
Přestože je péče náročná, může být nemocné srdce úspěšně léčeno i u hemofiliků. Velký význam pro prognózu pacienta má i dodržování zdravého životního stylu.
(hak)
Zdroj: www.hemaware.org