Infarkt vás může nepříjemně překvapit i u moře
Srdeční infarkt a dovolená u moře – pro mnoho lidí asi velmi zvláštní kombinace. Málokoho napadne myslet na zdravotní potíže, třeba na infarkt. Nenechte se ale zmást. I v této situaci platí, že „nikdo neví dne ani hodiny“.
Pojištění nemusí zachránit vše
Málo známým faktem, a tím možná i trochu překvapivým, je, že v době dovolených se nemocnice v dovolenkových oblastech naplní turisty. Důvodů je několik. Málokoho napadne na možnost vzniku zdravotních potíží u moře vůbec pomyslet. Pokud už ano, často cestovatelé tyto myšlenky prostě vytěsní s tím, že mají přece cestovní pojištění. Dovolená, a to nejen pobyt u moře, znamená paradoxně velký přísun stresu.
A nejde jen o klasické stresové situace při odletu a návratu (cesta v zácpě na letiště, dohled nad rodinou, starost o opuštěný byt, vícehodinový let, změna klimatu, hledání hotelu a dohadování se s recepčními a číšníky v cizím jazyce, …). V této situaci se nelze divit tomu, že obranyschopnost organismu narazí snadno na své hranice. Značné vykolejení znamená dovolená i pro ty, kteří jsou jinak zvyklí pracovat na sto procent. „Zbrzdit“ okamžitě z velké rychlosti na nulu je také extrémní zátěž.
Překonali jste šťastně stres z odjezdu a jste na místě určení? Výborně. Ovšem i během pobytu na vás může čekat celá řada nástrah. Medicína zná termín „holiday heart syndrom“, tj. syndrom srdce na dovolené. Označuje se tím vyšší pravděpodobnost srdeční arytmie (poruchy rytmu) po nadměrné konzumaci alkoholu v několika dnech za sebou, často právě při dovolené.
Aklimatizujte se
Němečtí experti na problematiku zdravotních komplikací při dovolené doporučují vyhradit si aspoň tři dny jakési vyrovnávací fáze. Samozřejmostí by měla být dostatečná časová rezerva na cestu a možnost delších pauz, pokud jedeme autem. Význam a nezbytnost kvalitního cestovního pojištění naštěstí většina lidí chápe. Je však třeba počítat s tím, že ve většině zemí budeme v případě nutnosti ošetření potřebovat i vlastní prostředky na spoluúčast. Pokud už víme o nějakém chronickém onemocnění, zvláště srdečního, nesmíme zapomenout na dostatečnou zásobu léků na cestu. Vyplatí se před cestou absolvovat preventivní prohlídku nebo kontrolu u lékaře.
Když už infarkt zaútočí
Srdeční infarkt se obvykle projeví jako bolest a tlak za hrudní kostí, neustupující po více minutách. Často se připojuje dušnost nebo vystřelování bolesti do horních končetin. Tyto obtíže sice mohou chybět nebo znamenat i jiný chorobný stav, infarkt je však jednou z nejzávažnějších příčin a vyžaduje okamžité ošetření. Je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc, ve většině evropských zemí zavoláním na jednotné tísňové číslo. Řada kardiaků je pro tento případ vybavena léky pro první pomoc. Jde doslova o každou minutu. Pokud se v nemocnici podezření na infarkt potvrdí, následuje zprůchodnění postižené srdeční tepny a většinou několikadenní pobyt na lůžku.
Na závěr ještě jedna praktická rada: Při výběru místa dovolené se vyplatí myslet i na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Zvláště pokud již máte zdravotní potíže, a to nejen se srdcem.
(jav)
Zdroj:
http://leben.freenet.de/gesundheit/ernaehrung/urlaub-ohne-stress_761032_533122.html
http://www.paradisi.de/Health_und_Ernaehrung/Erkrankungen/Herzinfarkt/News/689.php