#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Infekce močových cest

Zdravcentra.cz 15.5.2008

Infekce močových cest je přítomnost a množní mikroorganismů v ledvinách, močovodech, močovém měchýři nebo močové trubici. Typicky se projevuje bolestí v bedrech nebo pálením a řezáním při močení. Základem léčby ostatních infekcí jsou dostatečný příjem tekutin, pravidelné močení, antibiotika a léky potlačující bolest. Cílem je zamezit množení bakterií ve Vašem močovém systému a zabránit poškození ledvin. Měli byste vypít nejméně 2 litry tekutin denně. Přitom se snažte chodit na toaletu pravidelně každé 2 až 3 hodiny.

šampuska
šampuska
Infekce močových cest je přítomnost a množní mikroorganismů v ledvinách, močovodech, močovém měchýři nebo močové trubici. Typicky se projevuje bolestí v bedrech nebo pálením a řezáním při močení. #IMG#

Co jste možná netušili...

S močovými infekcemi se snažili vypořádat už starověcí Číňané. Vysvětlovali je jako nerovnováhu prostupu energie „čchi“ podbřiškem. K jejich léčení vypracovali promyšlené techniky využívající akupunkturu.

Močové infekce jsou po infekcích dýchacích cest druhým nejčastějším onemocněním, se kterým dnes lidé navštěvují lékaře. Infekcemi močových cest trpí častěji ženy. Souvisí to s jejich anatomickou stavbou. Ženská močová trubice je totiž v porovnání s mužskou mnohem kratší. Tím usnadňuje přestup mikroorganismů do močového měchýře. Močové infekce u žen může způsobit i zvýšená pohlavní aktivita. Nejlépe to dokumentuje fakt, že velmi častému zánětu močového měchýře se říká „líbánková cystitida“.

Moč je za normálních okolností sterilní. To znamená, že neobsahuje žádné mikroorganismy. Malé množství mikrobů, které lze i za normálních okolností v moči prokázat je způsobeno pouze znečištěním (kontaminací) při odběru moči.

Jak vzniká...

Močovou infekci nejčastěji způsobují bakterie. Do močových cest vstupují obvykle močovou trubicí a putují do vyšších oddílů. Kromě tohoto „vzestupného“ typu infekce se může vzácně objevit i „sestupný“. Při něm pronikají bakterie do močového systému z krve nebo lymfy při celkovém onemocnění.

Vznik močové infekce usnadňují překážky v odtoku moči. Ty mohou tvořit například močové kameny, zvětšená prostata nebo anatomické odchylky. Riziko vzniku infekce zvyšuje také zavedení permanentního močového katétru nebo cukrovka.

Bakterie se po průchodu močovou trubicí zachytí v močovém měchýři. Dráždí jeho stěny a vyvolávají zánět. V případě zpětného pronikání moči z měchýře do močovodů (při refluxu) se dostávají až do ledvinných pánviček a způsobí zánět i tam.

Jak se projevuje...

K charakteristickým příznakům infekce dolních močových cest (močové trubice a měchýře) patří časté močení. Při něm pociťujete nutkání k použití toalety, ale ve skutečnosti vymočíte jen malé množství. Nejspíš Vás bude trápit pálení a řezání při močení a bolesti na jeho konci. Můžete pozorovat změnu odstínu a zakalení stolice. Někdy se v ní objeví příměs krve. Infekci provází zvýšená teplota a třesavka.

Infekce horních močových cest - ledvinných pánviček (pyelonefritida) - na sebe kromě zmíněných příznaků upozorní navíc tupými bolestmi v bedrech a napětím svalů kolem páteře.

V některých případech nevyvolají bakterie v močových cestách žádné obtíže. Jejich přítomnost prokáže jen mikrobiologické vyšetření moči. V takovém případě hovoříme o asymptomatické bakteriurii. Většinou sama zase zmizí.

Jak se potvrdí...

Močové infekce se diagnostikují pomocí anamnézy, fyzikálního vyšetření a odběru moči k biochemickému a mikrobiologickému vyšetření. Při odběru anamnézy se Vás bude lékař vyptávat co obtížím předcházelo, jak vznikly a jaký je jejich vývoj. Pohledem a pohmatem může vyšetřit Vaše bedra, podbřišek a vyústění močové trubice.

Základem pro určení přítomnosti baktérií ve Vašich močových cestách je mikrobiologické vyšetření moči. Její odběr je nejvhodnější provádět z tzv. středního proudu. To znamená, že nejdříve začnete močit do záchodové mísy, pak naplníte odměrku a zbytek vymočíte zase do mísy. Tím se vyhnete kontaminaci vzorku případnými bakteriemi z močové trubice. Společně s bakteriemi lze v moči při zánětu nalézt i bílé krvinky.

Při komplikovaných nebo opakujících se infekcích močových cest se provádí zobrazovací vyšetření. Základním je ultrazvuk ledvin a rentgenový snímek. Při podezření na překážku v odtoku moči a močový reflux je možné provést vylučovací urografii nebo endoskopické vyšetření močového měchýře (cystoskopii).

Jak se léčí...

Asymptomatická bakteriurie obvykle sama zmizí a proto nevyžaduje žádnou léčbu. Základem léčby ostatních infekcí jsou dostatečný příjem tekutin, pravidelné močení, antibiotika a léky potlačující bolest. Cílem je zamezit množení bakterií ve Vašem močovém systému a zabránit poškození ledvin. Měli byste vypít nejméně 2 litry tekutin denně. Přitom se snažte chodit na toaletu pravidelně každé 2 až 3 hodiny.

Antibiotika Vám předepíše lékař. Vybere takové preparáty, které snadno prostupují do moči a působí uvnitř Vašich močových cest. U lehkých infekcí může stačit tzv. zkrácené schéma, při kterém užijete antibiotikum jen jednou nebo maximálně 3 dny. V případě chronických nebo opakujících se infekcí se naopak může rozhodnout pro dlouhodobé (až několikaměsíční) užívání malých dávek antibiotik.

Kromě léčby je důležité odstranit příčinu vzniku infekce. Vyloučit poševní infekci. U překážek v odtoku moči nebo anatomických odchylek může být nutný i chirurgický zákrok.

Co dál...

Lehké infekce lze obvykle snadno vyléčit. Za několik dní Vaše obtíže zmizí. Příznaky infekce močových cest však není radno podceňovat. Při nedostatečné léčbě a rozšíření bakterií v močových cestách může vzniknout vážné poškození ledvin. To může skončit jejich selháním bezprostředně ohrožujícím Váš život.

Jak se tomu všemu vyhnout...

V prevenci infekce močových cest je hlavním předpokladem dostatečný příjem tekutin. Podle některých představ znemožníte pravidelným „proplachováním“ měchýře uchycení bakterií ve svých močových cestách. Zvýšený příjem tekutin je nutný hlavně v letním období, při větší námaze a dalších situacích spojených s nadměrným pocením. Množení bakterií pomůže zabránit konzumace brusinkové šťávy, vitamínů E a C nebo česneku.

Choďte pravidelně na toaletu, nezadržujte dlouhodobě moč. Při podezření na překážku v odtoku moči (např. při zvětšené prostatě) neprodleně kontaktujte svého lékaře. Vyvarujte se prochlazení dolní části těla, hlavně oblasti nohou a pánve.

Doporučujeme

Čtěte více

Infarkt na dovolené: je častější, než si myslíte

Krach cestovní kanceláře, ztracená zavazadla, zmeškaný let nebo zrušená rezervace...

Infarkt o Vánocích? Častější, než byste čekali

Konec roku se tradičně nese ve znamení novoročních předsevzetí, která běžně...

Infarkt stále více ohrožuje ženy

Před deseti lety umíraly ženy ve srovnání s muži na těžké formy srdečního infarktu...

Infarkt u hemofilika – komplikovanější, ale řešitelný

V dnešní době se většina pacientů s hemofilií dožívá mnohem vyššího věku, než...

Infarkt u žen může mít nezvyklé příznaky!

Rychlé přivolání záchranné služby může člověku s infarktem zachránit život....

Infarkt v mládí? Nic neobvyklého

Podle statistik u nás umírá předčasně, tedy před 75. rokem života, na nemoci...

Infarkt vás může nepříjemně překvapit i u moře

Srdeční infarkt a dovolená u moře – pro mnoho lidí asi velmi zvláštní kombinace....

Infarkt z „Ježíška“?

Už v roce 1985 si lékaři uvědomili, že srdeční infarkty jsou častější v ranních...

Infekce močového ústrojí – ve většině případů pomohou antibiotika

Antibiotika jsou určená k řešení bakteriálních nákaz. Od jejich zrodu ve 30....

Infekce močových cest

Prochladnutí organismu může vést k následnému onemocnění. Nejchoulostivější...

Infekce močových cest - proč jsou častější u žen?

"Neseď na zemi, ať si nenachladíš měchýř," napomínají matky své dcery. Mají...

Infekce na zdravotníky číhá v práci častěji, než se zdá

Každý pacient je potencionálním nosičem infekčního onemocnění. Zdravotníci by...

Infekce se může skrývat i v ústřicích

Nemoci po koupání v moři odborníci v posledních letech zaznamenávají stále častěji.

Infekce v kostce ledu aneb Vyhněte se cestovatelským průjmům

Střevní zánět může pobyt v cizí zemi velmi znepříjemnit. Proto pokud cestujete...

Infekce žloutenkou aneb Kdo by se měl mít na pozoru

Hepatitidy jsou skupinou nepříjemných virových onemocnění, která se v životě...

Infekce žloutenkou typu C může působit jako ochrana před další nákazou

Pokud jste byli nakaženi virovou žloutenkou typu C (hepatitida C) a pak virus...

Infekce žloutenky zesiluje nežádoucí účinky léčby HIV

Čínští vědci v Pekingu zkoumali, zda u pacientů s HIV nedochází kvůli jejich...

Infekční a alergická rýma současně: mám očekávat komplikace?

Alergickou rýmu zná mnoho lidí z vlastních zkušeností, stejně jako některé z...

Infekční bouře žlučových cest

U lidí trpících některým ze střevních zánětů se často objeví i tzv. extraintestinální...

Infekční endokarditida

Infekční endokarditida je zánětlivé onemocnění srdečních chlopní a vnitřní výstelky...

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#