Infekce žloutenky zesiluje nežádoucí účinky léčby HIV
Čínští vědci v Pekingu zkoumali, zda u pacientů s HIV nedochází kvůli jejich další infekci virem hepatitidy C ke snížené účinnosti léčby. To se sice nepotvrdilo, ale výzkum byl přesto přínosný: vědci totiž objevili významně vyšší výskyt vedlejších účinků.
#IMG#
Studie se zúčastnilo 175 čínských pacientů s HIV infekcí, kterým byla podávána tzv. vysoce aktivní antiretrovirová terapie (HAART) s nevirapinem – historicky první léčivou látkou působící přímo proti viru způsobujícímu AIDS.
Žloutenka jako riziko pro pacienty s HIV
U nich se vědci snažili zjistit, jak virová hepatitida C (HCV) ovlivňuje účinnost léků proti viru HIV a obnovení imunitního systému. Třetina pacientů měla v krvi protilátky proti HCV – známka prodělané infekce –, u pětiny bylo prokázáno jádro viru (RNA – podobné známé DNA), tedy jeho přímá přítomnost v krvi. Třetí kontrolní skupinu tvořili lidé pouze s infekcí HIV. Po 100 týdnech léčby byla velikost poklesu množství viru u všech skupin stejná. I množství zachovaných bílých krvinek bylo u všech skupin srovnatelné.
Otrávená játra
Ale výskyt zčervenání kůže ("rash"), které je nejčastějším vedlejším účinkem nevirapinu, byl ve skupině s prokázanou RNA 2,5krát vyšší oproti skupině s protilátkami. Dvakrát častěji se také vyskytl toxický účinek léku na játra, rozdíl mezi skupinou s prokázaným jádrem (RNA) a úplně bez viru byl dokonce 3,5× vyšší.
Rozdílné výsledky mezi skupinami se nevyskytly u dalších nežádoucích účinků jako ztráty vlasů, sníženého počtu krevních destiček, zvýšené hladiny tuků v krvi, nevolnosti a anorexie.
HCV a HIV nejdou dohromady
Výsledky studie jasně ukazují, že přítomnost HCV v krvi výrazně zvyšuje výskyt zčervenání kůže (rashe) a otravy jater jako nežádoucích účinků nevirapinu při léčbě HIV (HAART). Podle vědců je tedy nejlepším řešením nasadit účinnou léčbu virové hepatitidy před terapií HIV.
(zep)
Zdroj: http://www.medscape.com/